Avrupa Konseyi çağrısını yineledi: Demirtaş derhal serbest bırakılsın

Avrupa Konseyi çağrısını yineledi: Demirtaş derhal serbest bırakılsın
Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM'nin Demirtaş hakkındaki tahliye kararının derhal uygulanması çağrısını yineledi. Çağrıyı Demirtaş'ın avukatı Ramazan Demir duyurdu.

Artı Gerçek - Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, 6-8 Aralık’taki toplantısında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hakkındaki tahliye kararının derhal uygulanması çağrısını yineledi.

Demirtaş’ın avukatlarından Ramazan Demir, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin kararını Twitter hesabından paylaştı.

'HAK İHLALİ MADDELERİ TEK TEK SIRALANDI'

Açıklamada "Dışişleri Bakan Yardımcıları, Selahattin Demirtaş davasında AİHM'in , başvuranın suç işlediğine dair makul şüpheyi destekleyecek deliller olmaksızın tutuklandığını tespit ettiğini ( 5. madde 1 ve 3. bölümün ihlali) ve tutuklanmasının ve tutuklu yargılanmasının gizli bir amaç güttüğünü (5. madde ile bağlantılı olarak 18. maddenin ihlali); başvuranın milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılmasının ve siyasi konuşmalar nedeniyle cezalandırılması için ceza kanununun uygulanma şeklinin öngörülebilir olmadığı ve kanunla öngörülmediği (Madde 10) ve bunun sonucunda tutuklanmasının TBMM'nin fiilen faaliyetlerine katılmasını imkansız hale getirdiğini (1 No'lu Protokolün 3. Maddesi) hatırlatıyor" ifadeleri kullanıldı.

'DEMİRTAŞ'IN TUTUKLULUK HALİNDEN DOLAYI DERİN ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ'

Çağrıda "Komite'nin defalarca çağrısına rağmen Anayasa Mahkemesi'nin kararını vermemiş olmasından ve başvuranın tutukluluk halinden dolayı derin üzüntü duyduğumuzu ifade ediyoruz. Yetkilileri bir kez daha, Anayasa Mahkemesi'nin başvuranın devam eden tutukluluğuna ilişkin kararını mümkün olan en kısa sürede ve AİHM'in bu davadaki bulgularını, özellikle de madde uyarınca ( Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 18. maddesi) gerekçesini dikkate alarak belirlemesini sağlamak için mümkün olan tüm adımları atmaya çağırıyoruz" ifadeleri yer aldı.

Demirtaş'ın Anayasa Mahkemesi önündeki yargılama tamamlanana kadar tutukluluğa alternatif tedbirler araştırarak derhal serbest bırakılmasının sağlanmasını isteyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, durum değişmeden kalırsa Sekretarya'ya, Komite'nin Mart 2023'teki toplantısında değerlendirmesi için bir geçici karar taslağı hazırlama talimatını da verdi.

HAK İHLALİ KARARI İKİ YIL ÖNCE VERİLMİŞTİ

AİHM Aralık 2020’de, 4 Kasım 2016’dan bu yana tutuklu olan Demirtaş’ın tutuklanması ve mahkeme öncesi göz altında tutulması sürecinde haklarının ihlal edildiğine yönelik karar almıştı. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, daha önce de Demirtaş hakkındaki tahliye kararlarının derhal uygulanmasını istemişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar