Avukat anlattı: Lice'de 14 yaşındaki Y.D.'ye işkence edip bataklığa attılar

Avukat anlattı: Lice'de 14 yaşındaki Y.D.'ye işkence edip bataklığa attılar
Diyarbakır'ın Lice ilçesinde kaçırılan 14 yaşındaki Y.D.'nin dipçiklerle darp edilip "Türk'üm de, Kürtlere küfret" denilerek işkence edildiği açıklandı. Avukat Ramazan Karaalp: "Sonra ilçe merkezinden geçen bir derenin yanındaki bataklığa atıyorlar."

Artı Gerçek - Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 14 yaşındaki Y.D.'nin dün akşam bir arkadaşıyla evine dönerken polis tarafından kaçırılarak işkence edildiği iddia edildi. Darp edilmiş, ağzı ve elleri bağlı bir şekilde dere kenarında bataklıkta bulunan çocuğun, bir gözünü kaybetme riski yaşadığı belirtildi.

‘ELLERİMİ VE AYAKLARIMI BAĞLADILAR’

Dört polis tarafından işkenceye uğradığını ailesine anlatan Y.D, “Beni tenha bir yere götürdüler. Türk olduğunu söyle dediler. Silah dipçiğiyle dövdüler, sonra da ellimi ve ayağımı bağladılar. Sonra çukura attılar” dedi.

Y.D. darp raporu aldı.

‘TÜRK OLDUĞUNU SÖYLE, KÜRTLERE KÜFRET’

Ailenin avukatı Ramazan Karalp, Y.D. isimli çocuğun yaşadıklarını şu şekilde aktardı:

"Çocuk Lice merkezde yaşıyor. Akşam saatlerinde arkadaşlarıyla birlikte evine dönerken polisler tarafından durduruluyor. 10 yaşında olan arkadaşını bırakıyorlar, çocuğu ise tenha bir yere götürüyorlar. Silah dipçikleriyle darp ediyorlar. Çocuğu hem dövüp hem de sürekli bir şekilde ‘ben Türküm, Kürtlere küfret’ diye söylemesini istiyorlar.

Çocuk bunu yapmayınca bu kez yarına kadar İstiklal Marşını ezberlemesini istiyorlar. ‘Ezberlemezsen gelip senin kafana sıkacağız’ diyorlar. Sonra ilçe merkezinden geçen bir derenin yanındaki bataklığa atıyorlar. Ağzı ve elleri bağlı bir şekilde köhne yere bırakıyorlar. Ahırda hayvanlarına bakan bir köylü duyduğu sesler üzerine çocuğu fark ediyor. Hemen hastaneye yetiştiriyor. Lice Devlet Hastanesi’nde darp raporu verilen çocuk daha sonra Dicle Üniversitesi TIP Fakültesi’ne sevk ediliyor. Çocuk şu an hastanede tedavi görüyor ve sağ gözünü kaybetme riski var. Gözünde sürekli bir kanama var ve açamıyor." (MA)

Öne Çıkanlar