Aykırı, Ajans Muhbir ve Haber Report'un yöneticileri dahil sekiz kişi tutuklandı

Aykırı, Ajans Muhbir ve Haber Report'un yöneticileri dahil sekiz kişi tutuklandı
Yayınlanma:
A+ A-
Aykırı Haber, Muhbir ve Haber Report isimli web sitesi ve sosyal medya hesaplarının yöneticileri dahil sekiz kişi, sosyal medya platformları üzerinden provokasyon yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.

Artı Gerçek - Ankara'da, sosyal medya platformlarında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" ve "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçlamasıyla 27 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Aralarında Aykırı Genel Yayın Yönetmeni Batuhan Çolak, Ajans Muhbir'in yöneticisi Süha Çardaklı ve Haber Report isimli web sitesi ve sosyal medya hesaplarının yöneticilerinin de olduğu sekiz kişi, tutuklandı.

Beş şüpheli ise yurtdışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Dört kişi de savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, toplam 13 ilde operasyon düzenlemişti. Aykırı Haber, Muhbir ve Haber Report isimli web sitesi ve sosyal medya hesaplarının yöneticileri dahil 27 kişi, 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme', 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma' suçlarını işledikleri gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Gözaltı kararını Aykırı Haber web sitesi sosyal medya hesabı üzerinden duyurmuştu. Çolak'ın neden gözaltına alındığıyla ilgili herhangi bir bilgi verilmemişti.

Ajans Muhbir'in X hesabından yapılan paylaşımda "Editörlerimizden Süha Çardaklı gözaltına alındı" denilmiş ve söz konusu isimlerin neden gözaltına alındığına dair resmi bir bilgi verilmemişti.

27 KİŞİ GÖZALTIN ALINMIŞTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yaptığı açıklamada ise şunları kaydetmişti:

“Açık kaynak araştırmalarında internette ve sosyal medyada kullanılan nefret söylemleriyle 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme', 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma' niteliğinde paylaşımlar yapıldığı tespit edildi.

Söz konusu sosyal medya paylaşımlarında iddia edilen konulara ilişkin olarak, işin gerçeğinin araştırılması amacıyla şüpheliler hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme', 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma' suçlarından soruşturma başlatıldı.

Suçların işleniş şekli ve olayın özellikleri itibarıyla toplu suç kapsamında olduğu değerlendirilen eylemler sebebiyle; Ankara, Hatay, Antalya, Samsun, Kahramanmaraş, Sakarya, İzmir, Siirt, Şanlıurfa, Tokat, Edirne, Bursa ve İstanbul'da bulunan 27 şüpheli hakkında gözaltı kararları verildi.”(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar