AYM'den cezaevinde ihlal kararı

AYM'den cezaevinde ihlal kararı
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 03:35
A+ A-
AYM, cezaevinde yaşamını yitiren tutukluya yönelik yapılan başvuruyla ilgili yaşam hakkının ihlal edildiğini hükmetti.

Anayasa Mahkemesi (AYM), E.Y.Ö.’nin cezaevinde yaşamını yitirmesine yönelik yapılan başvuruyla ilgili ‘yaşam hakkının ihlal edildiği’ne karar verdi. Kararda, Bayrampaşa Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklular arasında meydana gelen olaylar sırasında kamu makamlarınca gerekli önlemlerin alınmadığı belirtildi. Bu olayla ilgili ceza soruşturmasının etkili yürütülmemesi nedenleriyle yaşam hakkının ihlal edildiği bildirildi.

Birgün’den Dilan Esen’in haberine göre kararda, bahsi geçen kamu görevlilerinin yaşamı korucu tedbirleri almadıklarına dikkat çekilirken yaşam hakkının maddi boyutunun ihlalinin bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılabilmesi için yeniden yargılamaya karar verildi.

‘DAVANIN HAKSIZ OLARAK REDDEDİLMESİ İHLALDİR’

AYM karar değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

"Başvurucuların iddialarının özü yakınlarının yaşamının korunması için gerekli tedbirlerin alınmaması ve açtıkları tam yargı davasının da haksız olarak reddedilmesi nedeniyle yaşamı koruma yükümlülüğünün ihlal edildiğine, ayrıca yakınlarının ölümüyle ilgili etkili bir ceza soruşturması yürütülmediğine ilişkindir. Bu itibarla başvurucuların diğer haklarla bağlantı kurduğu iddialarının da yaşam hakkı kapsamında incelenmesi gerektiği değerlendirilmiştir."

 

Öne Çıkanlar