AYM’den Hasip Kaplan kararı: İfade özgürlüğü ihlal edildi

AYM’den Hasip Kaplan kararı: İfade özgürlüğü ihlal edildi
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Nisan 2022 15:44
A+ A-
Eski HDP milletvekili Kaplan’ın, 2011’de, dönemin başbakanı olan Erdoğan’ın ‘CHP, MHP, BDP ruh üçüzüdür’ sözlerine verdiği yanıt mahkemelik olmuştu. AYM, sürece dair hak ihlali kararı verdi.

Eski BDP ve HDP milletvekili Hasip Kaplan’ın 2011’de, dönemin başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "CHP, MHP, BDP ruh üçüzüdür" sözlerine verdiği yanıt mahkemelik olmuştu. Kaplan’ın Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı başvuru karara bağlandı. AYM, oyçokluğu ile Kaplan’ın ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine ve 20 bin lira da tazminat ödenmesini hükmetti.

YEREL MAHKEME REDDETTİ, 2016’DA AYM’YE BAŞVURDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "CHP, MHP, BDP ruh üçüzüdür" sözlerine verdiği yanıtta Kırşehir 3. Asliye Ceza Mahkemesi, Kaplan’ı, sözlerinin "bir bütün olarak eleştiri sınırlarını aştığını kabul ederek" 7 bin 80 lira adli para cezasına çarptırdı. Hükmün açıklanması ise geri bırakıldı. Karara yaptığı itirazlar reddedilen Kaplan bunun üzerine 2016’da AYM’ye başvurdu.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLAL EDİLDİ’

Cumhuriyet’te yer alan habere göre HDP’li Hasip Kaplan, başvurusunda Erdoğan’ın yürüttüğü görev nedeniyle eleştirilere katlanma yükümlülüğünün daha fazla olduğunu vurguladı. Başvuruyu görüşen AYM, oyçokluğu ile Kaplan’ın ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti. Yerel mahkemenin kararının gerekçesinde, Kaplan’ın hangi ifadelerinin eleştiri sınırını aştığına ilişkin bir tespite yer verilmediği, yalnızca Kaplan’ın savunmasına itibar edilmediğinin belirtildiği aktarıldı.

‘ELEŞTİRİYE KATLANMAK ZORUNDA’

Kararda, "Başvurucunun ifadelerinin eleştiri sınırlarını aştığı yönündeki soyut niteleme dışında hiçbir inceleme yapılmadığı gibi başvurucu tarafından kullanılan hangi ifadenin hakaret suçunu oluşturduğunun da açıklanmadığı görülmektedir" denildi. Kararda, ayrıca, kamusal yetki kullanan görevlilerin, gördükleri işlev nedeniyle daha fazla eleştiriye katlanmak zorunda olduğuna dikkat çekildi. AYM, Kaplan’a 20 bin lira da tazminat ödenmesine hükmetti.

Öne Çıkanlar