AYM 'ifade özgürlüğü ve yürüyüş hakkı ihlal ediliyor' dedi, kararının bir örneğini de Meclis'e gönderdi

AYM 'ifade özgürlüğü ve yürüyüş hakkı ihlal ediliyor' dedi, kararının bir örneğini de Meclis'e gönderdi
Yayınlanma:
A+ A-
AYM, ifade özgürlüğü ve gösteri hakkına dair davalarda yerel mahkemelerin keyfi kararlar verdiği eleştirisini yaparak, sistemin yeniden ele alınması gerektiğini bildirdi.

Anaya Mahkemesi (AYM), Kulkuloğlu’nun Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin açıklamasını, dönemin Yalova valisi tarafından sınıfta azarlanan ve kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren öğretmen için yapılan eylemi ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle açılan ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla açılan davalarını da içeren 17 farklı başvuruyu tek dosyada inceledi. Alınan kararla, ifade özgürlüğü ile toplantı ve yürüyüş düzenleme hakkının ihlal edildiğine hükmedildi. Muhakemeyi sonlandırmadığı, bu nedenle de hüküm olmadığına dikkat çekilen ‘hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) kararları için, uygulamadan sonra beraat oranlarında düşüş olduğu vurgulandı.

AYM: YEREL MAHKEMELER KEYFİ KARARLAR VERİYOR, SİSTEM YENİDEN ELE ALINMALI

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar'ın haberine göre mevcut yasal düzenlemelerin, HAGB kurumunun uygulanmasından kaynaklanan sorunları gidermeye yetmediği vurgulanan kararın bir örneği de Meclis’e gönderildi.

Yerel mahkemelerin kararlarda gerekçe konusunda keyfi kararlar verdiği kaydedildi ve "Yeni ihlallerin önlenmesi için ülkemizde halihazırda işleyen mevcut sistemin yeniden ele alınması ihtiyacı ortada" denildi.

 

Öne Çıkanlar