AYM kararı uygulanmıyor: Cumartesi Anneleri yine gözaltına alındı

Yayınlanma:
A+ A-
AYM'nin eylemleri için "Saygıyla karşılanmalı" kararlarına rağmen Galatasaray Meydanı'na çıkmak isteyen Cumartesi Anneleri'ne ve hak savunucularına bir kez daha polis müdahale etti. Müdahalede en az 10 kişi gözaltına alındı.

Artı Gerçek - Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri eylem 948'inci haftasında devam etti. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “ihlal” kararlarına rağmen polis ablukasının sürdüğü Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucuları, bu hafta da polis engeli ve saldırısıyla karşı karşıya kaldı.

EN AZ 10 KİŞİ GÖZALTINDA

Karanfillerle İstiklal Caddesi’ne çıkan anneler ve beraberindekiler, meydandaki polis bariyerlerinin önünde ablukaya alındıktan sonra gözaltına alındı. Aralarında Cumartesi Anneleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Eren Keskin ve İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri’nin de bulunduğu 10’a yakın kişi gözaltına alındı. Bu esnada haber takibi yapan gazeteciler de alandan uzaklaştırılarak engellendi.

Gözaltına alınan grup, gözaltı aracına bindirildikleri esnada ellerindeki karanfilleri Galatasaray Meydanı’na atarak, zafer işareti yaptı.

Açıklamaya ayrıca, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilli Musa Piroğlu da katılarak, destek verdi. (MA)

Öne Çıkanlar