Hukukçular: Siyasilere gollük pas verildi

Hukukçular: Siyasilere gollük pas verildi
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Ekim 2020 10:37
A+ A-
Eski Adalet Bakanı Türk: AKP döneminde atanan bu AYM üyesi siyasilere ‘pas’ attı, onlar da bu topu alıp 'gol' yaptı.

Hukukçular, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) milletvekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu hakkında verdiği ihlal kararına yerel mahkemenin direnmesi üzerine AYM üyesi Engin Yıldırım’ın yaptığı "Işıklar yanıyor" paylaşımıyla ilgili tartışmaları değerlendirdi.

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, AYM üyesinin paylaşımından sonra başlayan tartışmalara ilişkin daha önce de AYM Başkanı Zühtü Arslan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında yaşanan "bisiklet" tartışmasını hatırlattı. "Bu tartışmalar olmamalı" diyen Türk, "Vaktiyle kullanılan ‘Genelkurmay’ın ışıkları sabaha kadar yandı’ sözü üzerinden bir darbe çağrışımı yapıyorlar. Bu gereksiz bir çağrışım. Bundan AYM’nin darbe yapacağı sonucu çıkarılamaz. Böyle İçişleri Bakanlığı’nın da ışıkları yanıyor, bakanlık darbe mi yapacak? Bunlar gereksiz yere gündemi değiştirme çabalarıdır" ifadelerini kullandı.

YARGITAY ESKİ SAVCISI: AYM’NİN GÖREVİ ZATEN SİYASETİ DENETLEMEK

Cumhuriyet'e konuşan Eski Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Rişen Gültekin ise bugün yapılan tartışmaların artık hukuksal değil, siyasal olduğuna işaret etti. Bahçeli’nin AYM çağrısı gündemdeyken böyle bir olayın yaşanmasına dikkat çeken Gültekin,  "Siyasi iktidar öyle bir yerde ki hukukun kırıntılarına bile tahammül edemiyor. AYM karar alınca ‘siyasi’ diyorlar. AYM’nin görevi zaten siyaseti denetlemek" dedi.

"AYM’ye ‘Beni denetleme’ diyorlar. Eğer denetleyemeyecekse kapatalım gidelim" diyen Gültekin, paylaşımı yapan AYM üyesine de dikkat çekerek "Bu AYM üyesi, hukuk kimlikli biri değil. İktisat kökenli. 2010’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün seçtiği bir üye" diye belirtti.

‘BU ÜYE SİYASİLERE GOLLÜK PAS ATTI’

Gültekin, Yıldırım’ın siyasilere ‘gollük pas attığını’ ifade ederek şöyle dedi:

"Bu kişinin paylaşımı siyasilere sanki ‘pas’ atmıştır. Onlar da bu topu alıp ‘gol’ yapmıştır. Herkes bu konuda açıklama yaparak iktidara karşı darbe yapılacak gibi bir mağduriyet yaratmaya çalışıyor. Bunun gerçek olmadığını herkes biliyor."

ENGİN YILDIRIM KİMDİR?

Tartışmaların odağındaki Engin Yıldırım’ın Anayasa Mahkemesi’nin sitesindeki öz geçmişi şu şekilde:

1966’da İstanbul Üsküdar’da doğan Yıldırım, ilk ve ortaöğrenimini Beylerbeyi’nde tamamladı. 1987’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitiren Yıldırım, 1988 yılında öğretim üyesi yetiştirmek amacıyla açılan yarışma sınavını kazanarak lisansüstü eğitim için İngiltere’ye gitti. Yıldırım, 1989’da Warwick Üniversitesi Warwick Business School’da yüksek lisansını, 1994’te Manchester Üniversitesi Faculty of Economics and Social Studies’de doktorasını tamamladı. 1994 ile 2010 yılları arasında Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışan Yıldırım, 2003 ile 2010 yılları arasında aynı fakültede dekanlık yaptı.

Yıldırım, 2010’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından YÖK Genel Kurulunun gösterdiği üç aday arasından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 2015 tarihinde yapılan toplantıda Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçilen Yıldırım, 2019’a kadar bu görevi sürdürdü. Daha sonra da AYM üyesi olarak görevine devam etti.

İngilizce bilen Engin Yıldırım evli ve iki çocuk babası.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar