AYM'den Veli Saçılık için hak ihlali kararı

AYM'den Veli Saçılık için hak ihlali kararı
Anayasa Mahkemesi, 2018 yılında basın açıklaması sırasında darp edilip gözaltına alınan, polisler hakkındaki suç duyurusunda takipsizlik kararı verilen Saçılık'ın başvurusunda hak ihlali kararı verdi, 10 bin manevi tazminat ödenmesini hükmetti.

Artı Gerçek-Anayasa Mahkemesi (AYM), KHK ile ihraç edilen Veli Saçılık’ın, Kızılay’da polis tarafından gözaltına alınması ve bu esnada yaralanmasına ilişkin etkin bir soruşturma yürütülmemesini hak ihlali saydı.

Resmi Gazete’de yayımlanan AYM kararına göre, kendisi gibi KHK ile ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevine destek vermek için Ocak 2018’de Yüksel Caddesine gelen Saçılık ve beraberindekiler polis müdahalesiyle gözaltına alınarak minibüse bindirildi.

Polisin gözaltı işlemleri sırasında bir eylemciyi ittirerek minibüse bindirmeye çalışması üzerine polise tepki gösteren Saçılık, sert müdahale ile karşılaştı. Polis, Saçılık’ın yüzüne yakın mesafeden biber gazı sıktı. Biber gazının etkisiyle Saçılık minibüsten inse de bir kez daha yakalandı. İfadesinin ardından Saçılık, kötü muamele iddiasıyla polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

AYM’DEN HAK İHLALİ KARARI

Şikayet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı takipsizlik kararı verdi. Saçılık’ın karara yaptığı itiraz Sulh Ceza Hakimliğince reddedildi. Bunu üzerine Saçılık, AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. Dosyayı değerlendiren Yüksek Mahkeme de hak ihlaline hükmetti.

Saçılık’ın, kötü muamele iddialarına ilişkin görüntülerin savcılık tarafından incelenmediği kaydedilen kararda, savcılığın “polisin zor kullanma yetkisi” kapsamında hareket ettiği gerekçesiyle takipsizlik verdiğine değinilerek, polisin orantılı bir güç kullanıp kullanmadığına ilişkin değerlendirmede bulunulmamasına da dikkat çekildi.

Kararda, etkin bir soruşturma yürütülmemesi nedeniyle “insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının usul boyutunun” ihlal edildiği kaydedildi.

10 BİN LİRA MANEVİ TAZMİNAT

Kararda Saçılık’ın “toplantı ve gösteri yürüyüşü” hakkının ihlal edildiği ifade edildi. Saçılık’a 10 bin lira manevi tazminat ödenmesini kararlaştıran Yüksek Mahkeme, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması ve kötü muamele iddialarının araştırılması amacıyla, kararın bir örneğinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine hükmetti.

Karar uyarınca, polisler hakkında bir kez daha soruşturma başlatılacak.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar