AYM'nin 'ihlal' kararına rağmen: Cumartesi Anneleri bu hafta da gözaltına alındı

AYM'nin 'ihlal' kararına rağmen: Cumartesi Anneleri bu hafta da gözaltına alındı
Yayınlanma:
A+ A-
Cumartesi Anneleri’nin kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı’na çıkmaları yine engellendi. Alana yürümek isteyen insan hakları savunucuları ablukaya alındı.

İSTANBUL - Cumartesi Anneleri/İnsanları, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini öğrenmek ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı’na çıkmak için bir araya geldi. 28 yıldır aynı taleple alana gelen Cumartesi Anneleri/ İnsanları ve beraberlerindeki insan hakları savunucuları 970’inci haftalarında da polis engellemesiyle karşılaştı.

Anayasa Mahkemesi’nin Cumartesi Anneleri/İnsanlarının eylemlerinin engellenmesine dönük verdiği hak ihlali kararı sonrası Beyoğlu Kaymakamlığı’nca engellenen 29’uncu eylem oldu.

Polis eylemi engellemek için İstiklal Caddesi’ni kapattı.

Abluka içerisinde yaşananları kayda alan HEDEP Milletvekili Kezban Konukçu, kolluk zoruyla alandan uzaklaştırıldı.

whatsapp-image-2023-10-28-at-12-22-06.jpeg

KONUKÇU: BENİM DOKUNULMAZLIĞIM YOKMUŞ, POLİSİN VARMIŞ

Polisin tavrına tepki gösteren Konukçu, şunları söyledi:

"Dokunulmazlığım olduğu halde beni zorla ite kaka dışarı çıkardılar. Ben sadece orada insanlar işkence görmesin, haklarını arayabilsinler diye, kayıt altına alıyorum olanları. Ancak, ben milletvekili olduğum halde benim dokunulmazlığım olmadığını söylediler. Benim dokunulmazlığım yokmuş, kendilerinin dokunulmazlığı varmış.

Beni iterek kakarak dışarıya çıkardılar ve benden sonra ne olduğunu bilmiyorum orada, altı tane kelepçe mi taktılar, insanlara ters kelepçe mi yaptılar, işkence mi yaptılar bilmiyorum.

Peki bu ülkenin geleceği ne olacak böyle? Daha birkaç gün önce bir öğrencimiz devletin yurdunda kalırken asansör düştü. Defalarca bakım yapılsın denilen ama bakımı yapılmayan asansörde öldü bizim öğrencilerimiz. İnsanlarımız ölüyor iş cinayetlerinde, kadın cinayetinde ölüyor. Bu ölümlere karşı ses çıkarmamız gerekiyor. Biz daha iyi bir hayat istiyoruz. Eşit, kardeşçe ve özgürce bir hayat istiyoruz. Ama şu anki vaziyette sadece nefes alabilmek için bu iktidardan kurtulmamız gerekiyor. Cumartesi insanlarının kararlılıklarını, inatlarını dirençlerini, dayanışmalarını, selamlıyorum."

27 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Cumartesi Anneleri’nin 970’inci buluşmasında 27 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri ise şöyle: İkbal Eren, Ali Ocak, Besna Tosun, İrfan Bilgin, Hüseyin Ocak, Gülseren Yoleri, Oya Ersoy, Leman Yurtsever, Ümit Efe, Nazım Dikbaş, Ayşegül Devecioğlu, Murat Çelik, İsmail Yücel, Davut Arslan, Doğan Özkan, Seyit Doğan, Salim Derelioğlu, Hüseyin Aygül, Taylan Bekin, Sevim Sancaktar, Begali Kurnaz, Selim Kara, Mikail Kara, Salih Zeki Tombak, Bedahet Tosun, Hüseyin Doğan, Arda İlaldı (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar