Aziz Yıldırım, 'FETÖ davası'nda tanık olacak

Aziz Yıldırım, 'FETÖ davası'nda tanık olacak
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 13:44
A+ A-
Aziz Yıldırım, 'FETÖ üyesi' olduğu iddiasıyla 52 avukatın yargılandığı davada tanık olarak dinlenecek.

Fenerbahçe Spor Kulübü eski başkanı Aziz Yıldırım, 'FETÖ davası' kapsamında 'Yargıtay imamı' olduğu iddiasıyla Mehmet Rasim Kuseyri'nin de aralarında bulunduğu 52 avukatın yargılandığı davada tanık olarak dinlenecek. Yıldırım'ın, 'futbolda şike' davası sürecinde, avukatı aracılığıyla 'FETÖ adına kendisinden 2 milyon dolar rüşvet istediği' öne sürülen sanık Ali Fuat Babatan yönünde tanıklık yapacak.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesince 5 Şubat 2019'da görülecek duruşmada hazır olması için Yıldırım'ın adresine tebligat gönderildi.

15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan 'FETÖ/PDY çatı davasının' iddianamesinde beyanı yer alan gizli tanık Yağmur'un, 'futbolda şike kumpas' davasına ilişkin verdiği bilgiler doğrultusunda Yıldırım'ın tanık olarak dinlenmesi kararlaştırıldı.

Yıldırım'ın yanı sıra Sevilay Çınar, Suat Sayın, İlhan Narçın, Nazmi Aksoy, Ferhat Sarıkaya ve Bülent Üzümcü'nün de tanık olarak dinlenmesine hükmedildi.

'Futbolda şike' soruşturması, 3 Temmuz 2011'de, Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu ve Serdar Adalı gibi futbol yöneticilerinin gözaltına alınmasıyla başlamıştı. Süper Lig ve Birinci Lig'in 2010-2011 sezonunda 19 maçta şike ve teşvik yapıldığı iddiasıyla İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava, 2012'de karara bağlandı. Yıldırım 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılırken, 93 sanıktan 48'ine farklı cezalar verildi.

Daha sonra davanın 'FETÖ kumpası' olduğu belirtilerek yeniden yapılan yargılamada sanıklar şike ve örgüt üyeliği suçlarından beraat etti. Daha sonra aralarında Fetullah Gülen'in de bulunduğu 108 kişi hakkında iddianame hazırlandı. (HABER MERKEZİ)