Babacan'dan 'davanın asıl savcısı' Erdoğan'a Boğaziçi çağrısı

Babacan'dan 'davanın asıl savcısı' Erdoğan'a Boğaziçi çağrısı
Yayınlanma:
A+ A-
DEVA lideri Ali Babacan, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki 'kayyım rektör' eylemlerine katılan 24 öğrenci hakkında hapis cezası istenmesine tepki gösterdi. Babacan, "davanın asıl savcısı" dediği Erdoğan'a "Düşün milletin yakasından" diye seslendi.

Artı Gerçek - DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Boğaziçi Üniversitesi'nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Melih Bulu'yu dışarıdan rektör olarak atamasıyla tetiklediği protesto gösterileri nedeniyle 14 öğrenci hakkında 25 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası istenmesine tepki gösterdi. "Gençlerin bugünleri yetmedi, şimdi de yargı yoluyla yarınlarına kast ediyorlar" diyen Babacan, Erdoğan'a "bu davanın asıl savcısı" diye seslenerek "Türkiye'nin yarınlarına daha fazla zarar vermeyin, düşün milletin yakasından" ifadelerini kullandı.

Babacan, Twitter paylaşımında şöyle dedi:

"Gençlerin bugünleri yetmedi, şimdi de yargı yoluyla yarınlarına kast ediyorlar. Bugünler geçecek ama ben bu davanın asıl savcısına sesleniyorum: Sayın Erdoğan, Türkiye'nin yarınlarına daha fazla zarar vermeyin, düşün milletin yakasından."

NE OLMUŞTU?

Türkiye'nin en prestijli eğitim kurumu addedilen Boğaziçi Üniversitesi'nde, rektör atamaları dolayısıyla başlatılan protestolarda Rektör Naci İnci'nin makam aracının üstüne çıktıkları iddiasıyla 14 öğrencinin yargılamasına devam ediyor. Son olarak davada mütalaasını açıklayan savcı, 12 sanığın 21 yıla kadar, bir sanığın 23 yıl 4 aya kadar, bir sanığın da 25 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. Söz konusu sanıklar arasında, İnci’nin makam aracının üstüne çıktıkları iddiasıyla 90 gün tutuklu kalan Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen de bulunuyor.

Savcı, öğrenciler için hapis cezası talep ettiği mütalaasında, olay günü Rektör İnci'nin üniversiteden çıkış yaptığı esnada makam aracının önüne geçerek "üniversiteden çıkışının engellediğini" ve sanıkların "tüm ikazlara rağmen dağılmamakta ısrar ettiklerini" belirtti. Cumhuriyet Savcısı, 12 sanığın ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘izinsiz gösteri’ ve ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarından zincirleme şekilde toplamda 3 yıl 6 aydan 21 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Bir sanığın dört ayrı suçtan zincirleme şekilde toplamda 4 yıl 8 aydan 23 yıl 4 aya kadar hapis ve bir sanığın ise 4 yıl 6 aydan 25 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar