Bahçeli, Dönemin Başbakanı Erdoğan'ın sözleri için 'acımasız ve kalpsiz bir şahsiyetin zırvası' demişti

Bahçeli, Dönemin Başbakanı Erdoğan'ın sözleri için 'acımasız ve kalpsiz bir şahsiyetin zırvası' demişti
Yayınlanma:
A+ A-
Bahçeli'nin dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözleri sosyal medyada gündem oldu. Grup toplantısında tepki gösterdi.

Artı Gerçek- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bugün TBMM’de partisinin grup toplantısında sosyal medyada kendisine Soma maden faciasındaki sözlerini hatırlatanlara tepki gösterdi. Bahçeli konuşmasında, “Soma felaketini hatırlatmak maksatlıdır, hastalıklı bir yaklaşımdır” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin bugünkü grup toplantısında Bartın’daki maden katliamı hakkında konuşurken Soma’da 13 Mayıs 2014’te gerçekleşen ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği büyük faciayı hatırlatanlara tepki gösterdi.

Bahçeli, 20 Mayıs 2014 tarihindeki grup toplantısındaki konuşmasında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözleri sosyal medyada gündem oldu. Bahçeli konuşmasında, "Başbakan Erdoğan’ın yaşanan maden faciasıyla ilgili; “bunlar olağan şeylerdir, bunun yapısında, fıtratında bunlar var, hiç kaza olmayacak diye bir şey madenlerde yok” demesi acımasız ve kalpsiz bir şahsiyetin zırvasıdır. Başbakan benzer ifadeleri, 17 Mayıs 2010’da, Zonguldak’taki Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müesses Müdürlüğü’ne bağlı bir maden ocağında kaybettiğimiz 30 kardeşimizin arkasından da söylemişti. Bu nasıl bir fıtrattır ki, sürekli olarak madencilerimizi bulmaktadır? Bu nasıl bir olağan şeydir ki, sadece emeğiyle geçinen vatan evlatlarını vurmaktadır?" ifadelerini kullanmıştı.

Sosyal medyada gündeme gelen videoya MHP lideri grup toplantısında tepki gösterdi. Videonun yayımlanmasını provokasyon olarak değerlendiren Bahçeli, “Acı üzerinden istismar yapmanın mert bir tavırla hiçbir ilgisi olamaz. Amasra'yı konuşurken 8 yıl önceki Soma felaketini hatırlatmak maksatlıdır, hastalıklı bir yaklaşımdır. Sosyal medyadan provokasyona heves edenler hem alçak hem de ahlaksızdır” dedi.

BAHÇELİ, SOMA İÇİN NELER DEMİŞTİ?

20 Mayıs 2014’te, Soma katliamının ardından yapılan ilk MHP Grup Toplantısı’nda konuşan Bahçeli, Erdoğan’ın açıklamaları hakkında, “acımasız ve kalpsiz bir şahsiyetin zırvası” demiş, “Erdoğan manen bitmiş, aklen tükenmiş, kalben iflas etmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

Bahçeli, konuşmasında şunları söylemişti:

"Başbakan Erdoğan’ın yaşanan maden faciasıyla ilgili; “bunlar olağan şeylerdir, bunun yapısında, fıtratında bunlar var, hiç kaza olmayacak diye bir şey madenlerde yok” demesi acımasız ve kalpsiz bir şahsiyetin zırvasıdır.

Başbakan benzer ifadeleri, 17 Mayıs 2010’da, Zonguldak’taki Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müesses Müdürlüğü’ne bağlı bir maden ocağında kaybettiğimiz 30 kardeşimizin arkasından da söylemişti.

Bu nasıl bir fıtrattır ki, sürekli olarak madencilerimizi bulmaktadır?

Bu nasıl bir olağan şeydir ki, sadece emeğiyle geçinen vatan evlatlarını vurmaktadır?

Başbakan’ın fıtratında hortumlayarak zenginleşmek; Somalı madencinin fıtratında toprak altında can vermek vardır.

Başbakan’ın fıtratında koruma ordusuyla gezmek, önüne gelene tokat atmak, suçsuz günahsız vatandaşlarımıza galiz küfürler savurmak; Somalı madencinin fıtratında kömürden rızkını çıkarırken zehirlenmek vardır.

Başbakan’ın fıtratında aşağılık müşavirlerinin yerde kıvranan insanlara tekme vurması; Somalı madencinin fıtratında ödenmeyen banka borçları ve hayat pahalılığı altında ezilmek vardır.

Başbakan’ın fıtratında milyarlarca lirayı götürmek; Somalı ve Zonguldaklı kardeşlerimizin fıtratında madene gömülmek vardır.

Bu nasıl bir fıtrattır?

Bu nasıl bir talihtir?

Bu nasıl bir düzendir?

Başbakan Erdoğan Soma’ya gitmiş ve terör estirmiştir.

Yaslı Somalılara meydan okumuş, tepkiler karşısında öfke nöbetleri geçirmiştir.

Neredeyse ulu orta vatandaşlarımızla yumruk yumruğa kavga etmeye bile niyetlenmiş, ringe çıkan boksörler gibi gardını almıştır.

Başbakan Erdoğan’da merhamet, anlayış, tolerans kalmamıştır.

Her tepkiyi hükümetine ve kendisine darbe olarak gören ucube bir fıtrata mahkûm olmuştur.

Hükümet ve yandaşları utanmasa Soma’daki maden felaketini paralel örgüte dahi havale edecek, iş kazasını sabotaj olarak yorumlamayı arttırarak sürdürecektir.

Başbakan Erdoğan manen bitmiş, aklen tükenmiş, kalben iflas etmiştir."

Öne Çıkanlar