Bakan Akar: Gerekirse inisiyatif kullanacağımızı ABD'ye ilettik

Bakan Akar: Gerekirse inisiyatif kullanacağımızı ABD'ye ilettik
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 15:51
A+ A-
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 'Bütün görüşlerimizi, tekliflerimizi gelen ABD heyetine ilettik. Derhal cevap vermelerini bekliyoruz. Gecikmeye tahammülümüz olmadığını vurguladık' dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK'nin komuta kademesi, ABD heyeti ile yapılan görüşmeler ve 'Fırat'ın doğusu' konularına ilişkin görüşmek amacıyla bakanlıkta bir araya geldi. Akar, "Bütün görüşlerimizi, tekliflerimizi gelen heyete ilettik. Bunları inceleyip cevaplarını derhal vermelerini bekliyoruz. Bir gecikmeye tahammülümüz olmadığını bir defa daha vurguladık" dedi.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'le pazartesi günü bir görüşme gerçekleştiren Bakan Akar, görüşmeyi TSK'nin komuta kademesi ile değerlendirdi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre toplantıda Fırat'ın doğusundaki hedeflere yönelik olası bir askeri harekat da masaya yatırıldı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerekse ABD'li senatörlerle görüşmelerinde F-35 konusundaki olumlu tutumundan duyulan memnuniyetin yanı sıra sürecin olumlu sonuçlanmasına yönelik beklentinin ifade edildiği toplantıda, ABD'den tedarik edilecek 100 Boeing yolcu uçağının da Türkiye ve ABD arasındaki stratejik ortaklığın güzel bir örneği olduğu bildirildi.

F-35 projesine ilişkin ABD'nin mevcut yaklaşımından vazgeçmesi ve iki ülke arasındaki ilişkilere zarar verebilecek adımlarından kaçınmasını beklemenin stratejik ortak olarak Türkiye'nin hakkı olduğu belirtilen toplantıda, aksi bir durumda Türkiye'nin yeni arayışlara girmesinin doğal olacağı ifade edildi.

Türkiye'nin S-400 tedariki konusundaki kararlılığının herkes tarafından bir kez daha görüldüğü belirtilen toplantıda, F-35 projesinin de kendi yolunda ilerlemesi gerektiği, projenin diğer ortak ülkelerinin de Türkiye'nin ortaklıktan çıkarılması konusunda bazı endişeler taşıdıklarının değerlendirildiği ifade edildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz'ün katıldığı toplantıda, çalışmalar bir kez daha ele alındı.

Bakan Akar, konuya ilişkin, ABD ile yapılan görüşmelerde Türkiye'nin tüm görüşlerinin bir kez daha muhataplarına iletildiğini belirterek, "Bütün görüşlerimizi, tekliflerimizi gelen heyete ilettik. Bunları inceleyip cevaplarını derhal vermelerini bekliyoruz. Bir gecikmeye tahammülümüz olmadığını, gerekirse inisiyatifimizi kullanacağımızı kendilerine bir defa daha vurguladık" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar