Bakan Koca'nın 'yalan' dediği yüksek ücretli PCR testinin faturaları ortaya çıktı

Bakan Koca'nın 'yalan' dediği yüksek ücretli PCR testinin faturaları ortaya çıktı
CHP'li Bulut PCR testi için 'Sizin kurucusu olduğunuz hastane de dahil olmak üzere 350 ile 550 lira arasında fiyat verildi' demiş, Sağlık Bakanı Koca da 'Yalan söylüyorsun' yanıtı vermişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kurucusu olduğu Medipol Hastanesi'nin de aralarında bulunduğu özel hastanelerde, PCR testinin bakanlık genelgesinde belirlenen 250 TL’den daha fazlaya yapıldığı iddialarını yalanladı. Ancak yurttaşların hastanelerden aldığı faturalar Koca’yı desteklemiyor.

Coronavirus salgını nedeniyle özel hastanelerde PCR testini Sağlık Bakanlığı’nın genelgesinde belirlenen 250 TL’den daha fazla para vererek yaptıran vatandaşlar ücret iadesi için şikâyette bulunuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise bu durumu "yalan" diyerek reddetmişti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda önceki gün görüşülen Sağlık Bakanlığı bütçesinde PCR testi tartışması yaşandı. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut "Geçen hafta sizin kurucusu olduğunuz hastane de dahil olmak üzere 350 ile 550 lira arasında fiyat verildi" demesi üzerine Sağlık Bakanı Koca "Yalan söylüyorsun" demişti. Bulut’un "Aradık, kaydı var. 350 liradan 250 liraya düştüğü anda daha önce 350 lira verenlerin parasını iade edecek mi etmeyecek mi bu hastaneler?" sorusuna Koca yine "Yalan söylüyorsun" karşılığını verdi.

‘FAHRETTİN KOCA ÖZEL HASTANELERLE AYNI TAVRI SERGİLİYOR’

CHP’li Bulut, "Ortada PCR testi yaptıran vatandaş var; ellerinde faturaları var; elimizde ses kaydı var. Bakan Koca, eksikleri düzeltmek, vatandaşın yanında olmak yerine inkârı seçti" diye konuştu.

Cumhuriyet’in haberine olayın gündem olması ve CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un soru önergesinin ardından ücretler genelgede belirlenen 250 TL’ye düşürüldü. Bunun üzerine çok sayıda vatandaş kendilerinden alınan fazla ücretin iadesiyle ilgili şikâyet sürecini de başlattı. Bulut, genelgeye karşın PCR testi tavan fiyatını 250 TL’nin üzerinde belirleyen özel hastanelerin haksız kazanç sağladığına işaret ederek, "Vatandaşlar, cebinden çıkan fazla parayı geri almak için özel hastanelere başvurduğunda, hastaneler kapı duvar. Koca da özel hastanelerle aynı tavrı sergiliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Öne Çıkanlar