Bakan Koca’dan Hiranur Vakfı'ndaki çocuk istismarına kaçamak yanıt: Süreç takip ediliyor

Bakan Koca’dan Hiranur Vakfı'ndaki çocuk istismarına kaçamak yanıt: Süreç takip ediliyor
Yayınlanma:
A+ A-
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, HDP’li kadın milletvekillerinin Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarıyla ilgili soru önergesine kaçamak yanıt verdi: Süreç takip ediliyor. İlgiye teşekkür ederim.

Artı Gerçek - HDP’li 21 kadın milletvekili, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.G.K'nin altı yaşından itibaren 'evlilik' adı altında cinsel köleleştirilmesiyle ilgili soru önergesi verdi.

KOCA’DAN 19 KELİMELİK YANIT

Bakan Koca, soru önergesine şu yanıtı verdi:

“Soru önergesinde yer alan konuya ilişkin olarak Bakanlığımızca müfettiş görevlendirilmiş olup süreç takip edilmektedir. Konuya gösterilen ilgiye teşekkür ederim.”

VEKİLLER NE SORDU?

Milletvekilleri, Bakan Koca’dan şu sorulara yanıt istedi:

“17 Ağustos 2012’de hastanedeki muayenesinden sonra çocuk istismarını tespit eden doktor tarafından polise haber verilmesinin ardından devam eden süreçte kemik testi sonucunu manipüle edenler kimlerdir? Kemik testine sokulan kişi kimdir? Bu kişilerle ilgili bir işlem veya soruşturma başlatılmış mıdır? Hastanedeki sağlık personelinin kemik testi sahtekârlığında bir ihlali olmuş mudur? Olmuş ise bu personeller hakkında bir işlem yapılmış mıdır? Son 5 yılda, çocuk istismarı başta olmak üzere çocuklara yönelik şiddet dolayısıyla hastanelere sağlık hizmeti için başvuran 18 yaş altı kişi sayısı kaçtır? Kaç çocuk gebelik dolayısıyla hastaneye başvurmuştur?” (ANKA)

Öne Çıkanlar