Özer: Bazı okul yöneticilerimiz 1 TL bile harcamamış

Özer: Bazı okul yöneticilerimiz 1 TL bile harcamamış
Yayınlanma:
A+ A-
İlk kez tüm okullara bütçe gönderdiklerini ifade eden Bakan Özer, ‘1 milyar 400 milyon hala hesaplarda kıymetli okul yöneticilerimizin kullanmasını bekliyor. Bazı okul yöneticilerimiz 1 TL bile harcamamışlar’ dedi.

Artı Gerçek-Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ataşehir'de bulunan Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü'nde 'Öğretmenlerin İstanbul Buluşmaları Semineri'ne katıldı.

Bakan Özer, burada yaptığı konuşmada, " Şu ana kadar okullarımıza 3 milyar 900 milyon TL bu bağlamda para gönderdik. Okullarımızın şuana kadar kullandığı para miktarı 2,5 milyar. 1 milyar 400 milyon hala hesaplarda kıymetli okul yöneticilerimizin kullanmasını bekliyor. Garip olan şey şu, bazı okul yöneticilerimiz 1 TL bile harcamamışlar. Muhtemelen haberleri yok" ifadelerini kullandı.

'BESLENME SÜREÇLERİNİ GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ'

Öğretmenlerle bir araya gelen Bakan Özer, "Biz bir araya gelişlerimizi arttırdığımız zaman aslında eğitim sisteminin çok daha iyi noktaya getirmeyle ilgili çok önemli fırsatlar olduğunu gördük. İşte bu nedenle bundan sonra öğretmenlerimizle buluşmaya, süreçlerin kalitesini arttırmayla ilgili sizlerden gelen geri beslemelerle süreçlerimizi sürekli gözden geçirmeye imtina göstereceğiz." dedi.

Ekim ayı sonu öğrencilerle, Kasım ayının sonu iise ailelerle bir araya geleceğini belirten Özer, "Okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler. Hem eğitim politikalarımızı anlatacağız. Neye önem veriyoruz? Ne gibi mesafeler aldık? İyileştirmek için hangi adımları atabiliriz? Bunları istişare edeceğiz. Hem de birlik ve beraberliğimizi arttıracağız. " dedi.

‘İLK KEZ TÜM OKULLARA BÜTÇE GÖNDERDİK’

İlk kez tüm okullara bütçe gönderdiklerini ifade eden Bakan Özer, "İstedik ki okullar temizlik malzemesini, kırtasiye malzemesini, küçük onarımlarını, donatımını, laboratuvar ihtiyaçlarını kendi imkanlarıyla karşılasınlar. Okul aile birliğiyle, mezunlar derneğiyle, STK'larla parasal bir ilişkiye girmesinler dimdik ayakta dursunlar. Şu ana kadar okullarımıza 3 milyar 900 milyon TL bu bağlamda para gönderdik. Okullarımızın şuana kadar kullandığı para miktarı 2,5 milyar. 1 milyar 400 milyon hala hesaplarda kıymetli okul yöneticilerimizin kullanmasını bekliyor" diye konuştu.

'YÖNETİCİLERİN HABERİ YOK'

Bakan Özer, "Garip olan şey şu, bazı okul yöneticilerimiz 1 TL bile harcamamışlar. Muhtemelen haberleri yok. Onun için okullarınıza gittiğiniz zaman söyleyin bakanlık para göndermiş kırtasiye malzemesi alın, bizi boşu boşuna uğraştırmayın. Temizlik malzemesini alın. Küçük onarımları yapın deyin. Arkadaşlar bizim bütçeyle ilgili Allah'a şükür hiçbir sıkıntımız yok. Son 20 yılda devasa yatırımlar yapan ilk kez eğitimdeki kitleselleşme evresinin tamamlandığı bir dönemde en büyük bütçenin her zaman Milli Eğitim Bakanlığına verildiği bir dönemde bir Milli Eğitim Bakanlığı okulların ihtiyacını karşılamaktan aciz duruma düşebilir mi? Böyle bir şey olabilir mi? Eğer biz size parayı bütçeye göndermezsek siz temizlik malzemesini nereden karşılayacaksınız? Kırtasiye malzemesini nereden karşılayacaksınız? Bu defa başka kirlenmeler ortaya çıkmakta. Okul aile birlikleriyle, velilerden top kağıdı istemeler, başka basit şeyler istemeler" dedi.(DHA)