'20 çocuk İHH'nin ayarladığı evlere yerleştirildi' iddiası

'20 çocuk İHH'nin ayarladığı evlere yerleştirildi' iddiası
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul’da 20 depremzede çocuğun İHH İnsani Yardım Vakfı’nın 'ayarladığı' evlere yerleştirildiği öne sürüldü. Vakıf iddiayı yalanladı. Bir Aile Bakanlığı yetkilisi, söz konusu evin bir İHH gönüllüsüne ait olduğunu ve annelerin de evde olduğunu söyledi.

Artı Gerçek - Maraş'ta dokuz saat arayla meydana gelen ve 11 ilde yıkıma yol açan iki büyük depremde ailesini kaybeden en az 20 çocuğun, iktidara yakınlığıyla bilinen İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından İstanbul'da bir eve yerleştirildiği iddia edildi. Aile Bakanlığı yetkilileri ise söz konusu çocukların anneleri ile birlikte, kendilerini daha önceden tanıyan bir İHH gönüllüsü tarafından İstanbul'daki evinde ağırlandığını söyledi. İHH de, söz konusu evin kendileri tarafından ayarlandığını yalanladı.

İDDİA NE?

Halk TV muhabiri Fırat Fıstık'ın haberine göre, söz konusu çocukların İstanbul Beykoz’da bir eve yerleştirildiği konusunda ihbarda bulunuldu. Haberde, "en az 20 çocuğun İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından bu eve yerleştirildiği" öne sürüldü.

"Sahipsiz depremzede çocukları tarikatlar mı kaçırıyor?" başlıklı haberde, "En az 20 çocuğun Beykoz Serkent sitesindeki evlere yerleştirildiği ortaya çıktı. Çocukları evlere yerleştiren, organizasyonu yapan ise bakanlık değil, iktidara yakınlığıyla bilinen İHH İnsani Yardım Vakfı" ifadeleri kullanıldı.

Habere göre çocuklar, Hatay Antakya’dan İstanbul’a getirildiklerini, babalarının hayatını kaybettiğini ve vakıf tarafından burada ağırlandıklarını dile getirdi. Sitede erkek ve kız çocukların ayrı evlerde kaldığı belirtildi.

BAKANLIK: İHH GÖNÜLLÜSÜ, DAHA ÖNCEDEN TANIDIĞI ANNELER VE ÇOCUKLARI GETİRDİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan bir yetkili ise TELE1'den Egehan Erkün’e yaptığı açıklamada, villanın İHH için gönüllü çalışan Aynur Akdeniz’e ait olduğunu doğruladı. İsmi açıklanmayan yetkili, çocukların Suriyeli mülteci statüsünde olduğunu, babalarının hayatta olmadığını ve yine mülteci statüsü bulunan anneleriyle birlikte kaldıklarını söyledi.

Bakanlık kaynağı, villanın sahibi olan İHH gönüllüsü Aynur Akdeniz ile 20 depremzede çocuk ve yedi annenin Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde geçmişte de iletişim halinde olduğunu söyledi. Bakanlık personellerinin çocukları belli aralıklarla ziyaret ettikleri ve herhangi bir aykırılık tespit edilmediği bilgisi de verildi.

İHH İnsani Yardım Vakfı'ndan yapılan açıklamada ise çocukların İstanbul'a kurumsal olarak getirilmediği belirtilip, "Vakfımızın çocuklar için herhangi bir evi olmadığı gibi deprem bölgesinden çocuk getirip evlere yerleştirme çalışması da yoktur" denildi.

NE OLMUŞTU?

Deprem nedeniyle birçok çocuğun ailesini kaybettiği veya çocukların kaybolduğu iddia ediliyor. Bu iddialara ilişkin daha önce açıklama yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, "Deprem bölgesinde şu ana kadar ailelerine ulaşılamayan refakatsiz çocuklar konusunda tek yetkili kurum bakanlığımızdır” ifadelerini kullanmıştı.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği ise "deprem bölgesindeki refakatsiz çocukların tarikatlar tarafından kaçırıldığı, kendilerini aileleri olarak tanıtan kişilere veya organ mafyalarına teslim edildiğine" dair iddialar üzerine suç duyusunda bulunmuştu.

Dernek tarafından yapılan açıklamada, “Sahadan iletilenlere göre, enkazdan sağ kurtarılan çocuklarımızın resmi kurumlara bildirimlerinin yapılmadığı ve kayıtlara geçmesinin sağlanamadığı örnekler bildirilmektedir” dendi. Açıklamada, “Bunların yanı sıra, derneğimize ve başka kurumlara yapılan ihbarlara göre, refakatsiz çocuklarımızın yetkili devlet kurumlara değil, çocukların akrabaları olduğunu söyleyen kimselere, tarikatlara veya organ mafyalarına da teslim edildikleri bildirilmektedir” ifadeleri de kullanılmıştı.

Çağdaş Hukukçular Derneği de depremzede ve kimsesiz olabileceği düşünülen çocukların tarikatlarla ilişkili olabilecek bir derneğe teslim edildiği yönünde ciddi şüpheler içeren bir ihbar aldıklarını duyurmuştu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar