Bakan Yerlikaya emniyetteki krizle ilgili konuştu: Kurdukları tuzakları yerle bir edeceğiz

Bakan Yerlikaya emniyetteki krizle ilgili konuştu: Kurdukları tuzakları yerle bir edeceğiz
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında polis müdürlerinin görevden uzaklaştırılması sürecine dair müfettişlerin rapor hazırladığını duyurdu. Yerlikaya, “Gerekeni yapacağız” dedi.

Artı Gerçek - Ayhan Bora Kaplan suç örgütü davasında adı geçen ve haklarında soruşturma başlatılan üç üst düzey emniyet mensubunun görevden alınmasının ardından iktidar içinde mücadele olduğu yönünde tartışmalar çıkarken, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya bir açıklama yaptı.

Yerlikaya'nın sosyal medya destekli 'oyun kurmaya' çalışıldığı ifadeleri dikkat çekti. "Hangi kurum içinde Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize yönelik bir yapılanma varsa, sonuna kadar gidip, o yapıları tespit edip adalete teslim edeceğiz" diyen Yerlikaya, mülkiye müfettişlerinin konuyla ilgili rapor hazırladığını duyurdu. Yerlikaya, söz konusu raporu kamuoyuyla paylaşacaklarını açıkladı.

BEŞTEPE'DE ZİRVE

Dün gece yarısı Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİT Başkanı Kalın ve Adalet Bakanı Tunç'u Beştepe'ye çağırdı. Görüşmede, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında gözaltına alınan üç polis müdürünün ve yeni '17-25 Aralık' iddialarının ele alındığı belirtiliyor.

Görüşme sonrası Bakan Yerlikaya, soruşturmayla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaparak, şunları söyledi:

“Kimler, terör örgütleri ve onların uzantılarıyla, organize suç örgütleriyle bir olup, FETÖ taktikleriyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize, sosyal medya destekli “oyun kurmaya” çalışıyorsa; onların oyunlarını da kurdukları tuzakları da yerle bir edeceğiz.

‘DÜZENLERİNİ DE BAŞLARINA YIKIYORUZ’

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dün olduğu gibi bugün de organize suç örgütlerine, şehir eşkıyalarına, uluslararası kartel haline gelmiş zehir tacirlerine, uluslararası örgütlenmiş göçmen kaçakçılarına, yabancı istihbarat servisleriyle irtibatlı illegal yapılara ve suç odaklarına göz açtırmadık, açtırmıyoruz ve açtırmayacağız.

Bu mücadelemizi kimler engellemeye çalışıyorsa, kimler FETÖVARİ gizli tanık taktikleriyle kendi karanlık düzenlerinin hakim olmasını istiyorsa, onların o düzenlerini de başlarına yıkıyoruz, yıkmaya da devam edeceğiz.

RAPOR HAZIRLANIYOR

Hangi kurum içinde Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize yönelik bir yapılanma varsa, sonuna kadar gidip, o yapıları tespit edip adalete teslim edeceğiz.

Mülkiye Müfettişlerinin ilgili raporu kısa süre içinde tamamlanacak. Atılan her adımı, telefon kayıtlarını tek tek inceliyorlar. Hazırlanan bu raporu en ince ayrıntısına kadar kamuoyu ile de paylaşacağız. Ve gereğini yapacağız.”

NE OLMUŞTU?

Erdoğan'ın Tunç ve Kalın'la yaptığı görüşmenin, Ayhan Bora Kaplan’ın da aralarında olduğu 28’i tutuklu 61 kişi hakkında devam eden organize suç örgütü davası ile ilişkili olduğu iddia ediliyor. Söz konusu davanın gizli tanığının "can güvenliğinden endişe duyduğu için yurt dışına kaçtığı" ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden bazı polisler tarafından ifadesinin içeriği için zorlandığı iddia edilmişti.

İçişleri Bakanlığı bu iddiaları araştırmak üzere 6 Mayıs’ta mülkiye müfettişi görevlendirirken, 9 Mayıs'ta da Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli dört polisin görevden uzaklaştırıldığı açıklanmıştı. 11 Mayıs’ta bu polisler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca resen soruşturma başlatılmıştı. Önceki akşam evleri ve arabalarında arama yapıldığı belirtilen polisler, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı isyan" başlığı altındaki "suç için anlaşma", "göreve ilişkin sırrın açıklanması", "yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı etkilemeye teşebbüs", "suçluyu kayırma" ve "gizliliğin ihlali" gibi suçlamalarla suçlanıyor.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar