Bakandan yeni 'çözüm': 4 dakikada duş alın

Bakandan yeni 'çözüm': 4 dakikada duş alın
Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Eylül 2022 15:02
A+ A-
Enerji Bakanının ‘havluyla saç kurutma’ ve ‘4 dakikada duş alma’ tavsiyesi sayesinde elektrikte yüzde 35, petrolde yüzde 25, doğal gazda ise yüzde 50 tasarruf sağlanacağı savunuldu.

Fotoğraf: Enerji Bakanlığı


Fahiş enerji zamlarına isyan eden vatandaşa çözüm olarak "Kışın kombi derecesini indirin" tavsiyesiyle hafızalara kazınan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez şimdi de "Aklınla Verimli Yaşa" adlı kitapçıkta ‘tasarruf’ önerilerinde bulundu.

Sözcü’nün haberine göre kitapçıkta, "Kısa mesafelerde yürüyün ya da bisiklete binin. Saçınızı kurutma makinesi ile değil, havlu ile kurutun. Banyoya kum saati koyun, 4 dakikadan fazla duş yapmayın. Kışın fırını kullandıktan sonra kapağını açıp, ortamı ısıtın. Düşük katlar için asansöre binmeyin, merdivenden çıkın" tavsiyelerinde bulunuldu. Bu önlemler sayesinde elektrikte yüzde 35, petrolde yüzde 25 ve doğalgazda yüzde 50 tasarruf sağlanacağı da savunuldu.

VATANDAŞA ‘YÜKSEK MOTORLU ARAÇ KULLANMAYIN’ TAVSİYESİ, KENDİLERİNE MERCEDES

Tasarruf önlemleri arasında, "Yüksek motor hacmine sahip araç kullanmayın" önerisi de yapılırken, Dönmez ile birçok bakan ve üst düzey bürokrat, 245-330 beygir gücünde Mercedes ve Audi makam araçlarına biniyor.

Kitapçıkta vatandaşlara tasarruf için şu önlemler tavsiye edildi:

■ Evinizin duvarlarını açık renge boyatın. Binaların güney cephesine yaprak döken ağaçlar dikin. Kışın perdeleri açın, içeriye güneş ışığı girsin.

■ Radyatör arkasına yalıtım levhası yerleştirin ve önüne mobilya koymayın, ana girişlerde çift kapı ya da döner kapı kullanın.

■ Gereksiz yere ani fren yapmayın, gaza basmayın.

‘BULAŞIK ATIKLARINI PEÇETEYLE TEMİZLEYİN, ÇAMAŞIRLARI ASARAK KURUTUN’

Tasarruf tedbirleri içinde ilginç öneriler de yer aldı. "Araç bekleme halindeyken kontağı kapatın. Araçta hava akımını engellemek için camları açmayın. Bagajda bulunan gereksiz eşyaları çıkarın" önerileri dikkat çekerken, evde tasarruf konusunda ise şunlar belirtildi:  "Çamaşır ve bulaşık makinesinde ön yıkama yapmayın. Çamaşırları asarak kurutun, kurutma makinesi kullanmayın. Bulaşıklardaki kaba atıkları yemekte kullanılan peçeteyle temizleyin."

Öne Çıkanlar