Bakanlık AKP’li belediyeye iltimas geçti, karar yargıdan döndü

Bakanlık AKP’li belediyeye iltimas geçti, karar yargıdan döndü
Yayınlanma:
A+ A-
Tarım ve Orman Bakanlığı, Uludağ’daki beş farklı işletmeyi pazarlık usulüyle Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki BURULAŞ’a verdi. Bakanlık 10 yıl için sadece 1 milyon 264 bin 268 TL bedel alacaktı. Açılan davada yargı “dur" dedi.

Artı Gerçek - Tarım ve Orman Bakanlığı Uludağ’da Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan “Çobankaya- Bakacak, kar motoru ve fotoğrafçılığı, kır kahvesi, kızak ile fotoğrafçılığı” işletilmesini 10 yıllık kullanım için Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşl. Turz. San. Tic. A.Ş.’ ne (BURULAŞ) ihale edildi. Sözleşmede BURULAŞ’ın sözleşmeye konu işletim işlerini devretmesi ve başkasına işlettirmesi yasaklandı.

Ancak sonraki süreçte BURULAŞ, söz konusu işletmeleri yürütebilmek için “yeterli mali kaynağı bulunmadığı” gerekçesi ile Teleski Turizm Tekstil Ve Ticaret Ltd. Şti. isimli bir şirketle iş ortaklığı kurup ve tüm işletmeleri bu ortaklığa devretti.

Halk Tv'den Seyhan Avşar'ın haberine göre; Tarım ve Orman Bakanlığı’nın beş ayrı işletmenin belediyenin iştirakine vermesine ilişkin Ankara 18. İdare Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme pazarlığın ne suretle yapıldığı, ne gibi tekliflerde bulunulduğu ve BURULAŞ’ın neden tercih edildiği hususunda Tarım ve Orman Bakanlığı’nca karar alınmadığını belirtti. Pazarlık usulüyle ihaleye çıkılmasının neden zorunlu olduğunun nedeninin ise ortaya konulmadığını belirterek ihalenin belediye verdiği işin iptal edilmesine karar verdi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar