Bakanlık, ilaçta fiyat düzenlemesini öne çekti

Bakanlık, ilaçta fiyat düzenlemesini öne çekti
Yayınlanma:
A+ A-
Hazine ve Maliye Bakanlığı, ilaç fiyatlarında şubat ayında yapılması planlanan düzenlemeyi öne çekmek için çalışma başlattı.

Artı Gerçek- Küresel çapta yaşanan ham madde sorunu ve artan maliyetler sağlık sektörünü olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Yurt içinde de mevsimsel etkilerle reçete sayısındaki artışa bağlı olarak, bazı ilaçlara ulaşım zorlaştı. Bir reçetedeki ilaçlara ulaşabilmek için eczane eczane dolaşmak gerekiyor.

AA'nın aktardığına göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı, ilaç fiyatlarında şubat ayında yapılması planlanan düzenlemeyi, sektörün tedarik, üretim ve planlamalarında yaşanan sorunlar nedeniyle öne çekmeye hazırlanıyor.

İlgili düzenlemeyle ham madde temini, üretim maliyetlerindeki artış ve üretim planlaması konusunda sektöre destek olacak uygulama hayata geçirilerek yurttaşların ilaca zamanında erişiminin sağlanması bekleniyor.

İlaç tedarik sıkıntısı ve yurt dışından tedarik edilen ilaçlardaki kur farkı sık sık eleştirilen ve çözüm talep edilen konular arasında yer alıyor.

ECZACILARIN TALEPLERİ NELER?

  • Ekonomik sorunlara kalıcı çözümler üretilmedi. 14 yıl sonra ilaç fiyat kararnamesinde yapılan değişiklikler kalıcı çözüm olmaktan uzak.
  • İlaç yoklukları önemli bir gündem maddesi.
  • İlaç yokluğunda mağduriyetin sorumlusu eczacılar değil. İlaç Fiyat Kararnamesi’nde doğru bir sistem kurgulanmalı.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) karşıladığı çok sayıda ilaçta hastaların ödemek zorunda kaldığı farklar gün geçtikçe artıyor.
  • Kamu eczacılarının yaşadığı mağduriyet halen devam ediyor.
  • Uluslararası standartlarda kaliteli eczacılık eğitiminin sağlanması için kontrolsüz fakülte açılışlarına son verilmeli.
  • Eczacıların sunduğu hizmetler karşılığında meslek hakkını almalarını sağlayacak çalışmalar, Sağlık Bakanlığı ve Türk Eczacıları Birliği arasında başlatılmalı.
  • Farmasötik formdaki gıda takviyelerinin Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılarak sadece eczanelerden satılması için düzenlemelerin yapılması toplum sağlığının korunması açısından zorunlu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar