Balıkçılıkta av sezonu yarın sona eriyor

Balıkçılıkta av sezonu yarın sona eriyor
Balıkçılıkta av sezonun yarın sona erdiğini söyleyen Bakan Yamuklı, “Kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar bu yasaktan muaf olup, avcılık yapmaya devam edebilecek" dedi. Av yasağı 4.5 ay sürecek

Artı Gerçek - 2023-2024 balıkçılık av sezonu yarın sona eriyor. 4,5 ayı kapsayacak av yasağına dair konuşan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sezonun başta hamsi olmak üzere birçok türün avcılığı açısından bereketli geçtiğini söyledi.

Denizlerde av yasağının, endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemilerini (gırgır ve trol) kapsayacağını, kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçıların ise bu yasaktan muaf olacağını ve avcılık yapmaya devam edebileceğini kaydeden Yumaklı, ekonomik faaliyetlerine devam etmek isteyen balıkçıların, Bakanlıktan izin almak ve belirlenen kurallara uymak koşuluyla kara suları dışındaki uluslararası sularda gırgır ve trol yöntemiyle avcılık yapabileceğini belirtti.

Bakan Yumaklı, av yasağının uygulandığı dönemde, halkın yaz sezonu boyunca küçük ölçekli balıkçıların yakaladıkları ve yetiştiriciliği yapılan balıklarla ihtiyacını rahatlıkla karşılayabileceğini vurguladı.

UYMAYANLARA 200 BİN TL'YE VARAN PARA CEZASI

Ege Denizi'nde başlayacak av yasağına dair konuşan İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, yasağın yarın başlayacağını ve 31 Ağustos'a kadar süreceğini belirtip, yasağı ihlal edenlere 8 bin TL'den 200 bin TL'ye varan idari para cezalarının uygulandığını söyledi.

Ege Denizi'nde av yasağının 15 Nisan-31 Ağustos tarihleri arasında yaklaşık 4,5 aylık süreyi kapsadığını ifade eden Şahin, "Bu dönemde profesyonel anlamda yapılan avcılık faaliyetlerini durduruyoruz. Geleneksel kıyı balıkçılığı kısmında yasal sınırlara uymak kaydıyla avcılığa devam edilebiliyor. Yasak, büyük tekneleri kapsıyor. Özellikle kıyı avcılığı dediğimiz küçük teknelerimizde amatör avcılar için herhangi bir problem yok. Yasak dönemi içinde gırgır ve troller ava çıkamıyor" dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar