Barış Anneleri'nden 'Rojava' tepkisi: Neden Kürtler katledildiği zaman dünya kör, sağır, dilsiz oluyor?

Barış Anneleri'nden 'Rojava' tepkisi: Neden Kürtler katledildiği zaman dünya kör, sağır, dilsiz oluyor?
Yayınlanma:
A+ A-
Barış Anneleri, Türkiye'nin Rojava'ya saldırılarına karşı oluşan sessizliğe tepki gösterdi: Neden Kürt çocukları katledildiği zaman tüm dünya kör, sağır ve dilsiz oluyor?

Artı Gerçek - Türkiye’nin Rojava'ya dönük saldırıları devam ediyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) Türkiye’nin 5 ile 10 Ekim tarihlerinde bölgeye dönük saldırılarına dair raporuna göre, hava bombardımanlarından 3 buçuk milyon Kuzey ve Doğu Suriyeli etkilendi.

Saldırılara tepki gösteren Gever Barış Anneleri Meclisi üyeleri, sivil yerleşim yerlerini hedef alan İsrail’e tepki gösteren iktidarın benzer saldırıları Rojava'da uyguladığını belirtti.

'KÜRT ÇOCUKLARININ ÖLÜMÜNE HERKES SESSİZ KALIYOR'

Yıllardır tek taleplerinin başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada barış olduğunu vurgulayan Barış Annesi Gülçin Karabürk, “Biz kimsenin ölmesini istemiyoruz ama yıllardır Kürt çocukları katlediliyor. Kürt çocukları öldürülünce hiçbir devlet ve güç sesini çıkarmıyor. Kürt çocuklarının ölümüne herkes sessiz kalıyor. Ortadoğu’daki devletler Müslüman olduklarını söylüyorlar ama konu Kürt olunca susuyorlar. Biz Kürtler sadece kendi hakkımızı arıyoruz. Çocuklarımızın ölmesini ve katledilmesini istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

'ROJAVA'DA YAPILAN SAVAŞI KİMSE GÖRMÜYOR'

İsrafil ve Filistin savaşına değinen Karabürk, “İki ülkede savaş var, bütün devletler onu konuşuyor ama Rojava'da yapılan savaşı kimse görmüyor. Kürtler için de halkların ve devletlerin sağduyulu yaklaşmalarını ve ses çıkarmalarını istiyoruz. Hiçbir ölüm için ayrım yapılmasın. Bizler savaş değil, barış istiyoruz. İnsanların ölmesini istemiyoruz. Kürt çocuklarının artık ölmelerini istemiyoruz. Neden Kürt çocukları katledildiği zaman tüm dünya kör, sağır ve dilsiz oluyor. Filistin’deki çocuklar ölünce neden herkes ayaklandı da Kürt çocukları için sessiz kaldılar? Ölümlerin kimseye faydası yok, barış isteyen herkesin savaşların karşısında durması gerekiyor” dedi.

'SESSİZ KALANLAR İKİYÜZLÜDÜR'

İsrail-Filistin savaşına karşı tüm dünyanın ayaklandığını belirten Barış Annesi Emine Engüdar, bunun doğru bir tutum olduğunun altını çizdi. Engüdar, “Savaşların yaşanmasını, hiç kimsenin ölmesini istemiyoruz. Ama neden diğer devletler Kürtleri ve çocuklarını görmüyor? Dünya üzerinde ve Kürtlere yönelik sürdürülen savaşların bir an önce son bulmasını istiyoruz. Tüm dünya, barış yanlısı ve vicdan sahibi tüm insanlığın artık öldürülen Kürtleri de görmelerini istiyoruz. Ölen Kürtler olduğu için diğer devletler yıllardır sessiz. Neden Kürtleri görmüyorlar? Rojava'ya yıllardır saldırıyorlar, çocukları öldürüyorlar ama Rojava için kimse ses çıkarmıyor. Kürtler için ayağa kalkmayanların hiçbirinde vicdan yoktur. Kendi menfaatleri için bazı savaşlara ses çıkaran ama bazılarına destek verenler, ikiyüzlü insanlardır” şeklinde konuştu. (MA)

Öne Çıkanlar