Barış Pehlivan: 9 Kasım'daki dava beni de aşan büyük bir adaletsizliğin sınavı olacak

Barış Pehlivan: 9 Kasım'daki dava beni de aşan büyük bir adaletsizliğin sınavı olacak
Yayınlanma:
A+ A-
Gazeteci Barış Pehlivan, 9 Kasım'da görülecek davası ile ilgili konuştu. Denetimli serbestlik hakkından yararlanmasına izin verilmediğini söyleyen Pehlivan, davayla ilgili, "Beni de aşan büyük bir adaletsizliğin sınavı olacak" dedi.

Artı Gerçek - Maltepe Açık Cezaevi’nde tutuklu bulunan Gazeteci Barış Pehlivan'ın denetimli serbestliğin önü açık olmasına rağmen tutukluluğu devam ediyor. Cumhuriyet gazetesindeki bir yazısı gerekçe gösterilerek hakkında açılan dava nedeniyle beşinci kez cezaevine giren Pehlivan, 9 Kasım 2023 tarihinde hakim karşısına çıkacak.

Davayla ilgili konuşan Pehlivan, "Beni içeride tutmaya gerekçe gösterdikleri maddeye göre o davada beraat kararının verilmesi benim yeniden denetimli serbestliğe çıkmamı sağlayacak. Özetle, beni de aşan büyük bir adaletsizliğin sınavı olacak 9 Kasım’daki dava" dedi.

'HÜKÜMLÜLER İÇERDE BİLMEDİĞİ SUÇLARI ÖĞRENİP BAĞLANTILAR KURUYOR'

Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel’in sorularını yanıtlayan Pehlivan, açık cezaevi hakkında şunları söyledi:

"Suç akademisi! Türkiye’deki açık cezaevleri ıslah yerleri olmaktansa, yeni suçların okulu haline gelmiş durumda maalesef. Oradaki hükümlüleri topluma kazandırmak için verimli bir sistem göremedim. Aksine, içerideki birçok hükümlünün bilmediği suçları öğrendiğini ve dışarıda sahip olamayacağı bağlantıları kazandığını fark ettim. Ama en büyük gözlemim, yine ve maalesef adalet sisteminin ne kadar çürüdüğünü onlarca insanla her gün konuşarak bir kez daha anlamam oldu."

'BENDEN ESİRGENEN DENETİMLİ SERBESTLİK AĞIR SUÇLULARA TANINIYOR'

Kendisinin hakkı olduğu halde yararlanmasına izin verilmeyen denetimli serbestlik konusunda ise Pehlivan cezaevindeki gözlemlerini şöyle aktardı:

"Benden esirgenen denetimli serbestlik hakkının, içerideki çok ağır suçlulara tanındığına onlarca kez şahit oldum. Toplam altı yıl denetimli serbestliğe çıkarılan ve tahliye olurlarken arkasından baktığım birçok hükümlü oldu. Saklayacak değilim, zaten içerideki diğer mahkûmlar da benim bu yaşadığımla kimi zaman alay ediyorlar. 'Adam mı öldürdün?' denir uzun kalanlara... Söylemek bile zoruma gidiyor ama öldürseydim özgür olurdum maalesef!

'BÜYÜK BİR ADALETSİZLİĞİN SINAVI OLACAK'

9 Kasım Perşembe günü hakim karşısına çıkacak olan Pehlivan, duruşmaya ilişkin ise şunları söyledi:

"Denetimli serbestlik hakkım Cumhuriyet’teki bir yazıma açılan dava gerekçe gösterilerek elimden alındı. Kanuna yaz aylarında eklenen yeni madde benim özgürlüğüme izin veriyor ancak hâkimler bunu görmezden geliyor. O halde bir yol kalıyor, o da denetimli serbestliğimi yaktıran davadan beraat etmem... Zira beni içeride tutmaya gerekçe gösterdikleri maddeye göre o davada beraat kararının verilmesi benim yeniden denetimli serbestliğe çıkmamı sağlayacak. Özetle, beni de aşan büyük bir adaletsizliğin sınavı olacak 9 Kasım’daki dava. (Kaynak)

Öne Çıkanlar