Irkçı ve cinsiyetçi paylaşımları tepki çeken başhekim hakkında soruşturma

Irkçı ve cinsiyetçi paylaşımları tepki çeken başhekim hakkında soruşturma
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Haziran 2021 19:41
A+ A-
İstanbul İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu'na ait olduğu iddia edilen sosyal medya paylaşımları büyük tepkiye neden oldu.

İstanbul İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Adil Yetiş Sarıhasanoğlu'na ait olduğu iddia edilen ırkçı ve cinsiyetçi sosyal medya paylaşımları büyük tepki çekti. Tartışma yaratan paylaşımların ardından İstanbul Tabip Odası iddilara ilişkin Sarıhasanoğlu hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

Twitter üzerinden 2013 ve 2014 yılında paylaşıldığı görülen tweet'lerde Kürtlere ve Alevilere yönelik cinsiyetçi ve ırkçı ifadeler kullanılmış.

Paylaşımlara ait görsellerin ortaya çıkması üzerine sosyal medya kullanıcıları, sözkonusu paylaşımların sahibi olduğu öne sürülen Adil Yetiş Sarıhasanoğlu'na büyük tepki gösterdi. Kullanıcılar İl Sağlık Müdürlüğünden de Sarıhasanoğlu hakkında bir işlem yapılıp yapılmadığı konusunda açıklama istedi. Sarıhasanoğlu'nun MHP Beyoğlu ilçe örgütü ile fotoğrafları ortaya çıktı. 

İSTANBUL TABİP ODASI SORUŞTURMA BAŞLATTI

İstanbul Tabip Odası'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada "İstanbul İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Avrupa Bölgesi Başhekimi Dr. A. İ. S.’na ait olduğu iddia edilen ırkçı ve cinsiyetçi sosyal medya paylaşımları kamuoyunda haklı olarak büyük infiale yol açtı. İddialarla ilgili olarak İstanbul Tabip Odası tarafından adı geçen hekim hakkında soruşturma açılmış olup, sonuçlandığında kamuoyuyla paylaşılacaktır" denildi.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

112 Avrupa Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu’na ait olduğu belirtilen paylaşım sosyal medyada tepkilere neden oldu. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nden tepkileri çeken paylaşımla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Bir süredir bazı sosyal medya platformlarında isimsiz ve sahte hesaplar üzerinden müdürlüğümüz ve personellerini hedef alan sistematik saldırı şeklinde paylaşımlar yapılmıştır. Yapılan gerçekdışı paylaşımlara karşı şikayetimiz üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde soruşturma başlatılmış ve anılan hesaplar hakkında erişimin engellenmesi kararı alınmıştır. Yapılan sosyal medya paylaşımları kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

Açıklamanın devamında, "Bugün ulusal basında ve bazı internet sitelerinde İstanbul 112 Avrupa Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu tarafından paylaşılmış gibi gösterilen ve toplum nezdinde Başhekimimizi itibarsızlaştırmayı amaçlayan, haksız isnat ve iftaralar içeren sahte sosyal medya paylaşımları hakkında da hukuki süreç başlatılmıştır.  Basında yer alan bu paylaşımlar yukarıda söz edilen ve hakkında erişimin engellenmesi kararı verilen sahte paylaşımlardır. Kamuoyunu yanıltmaya yönelik maksatlı yapılan bu haberlerin kaynağı ile ilgili müdürlüğümüzce inceleme başlatılmış olup kamuya hizmet için canla başla çalışmaya devam edeceğimizi bildiririz" ifadeleri yer aldı.

Sarıhasanoğlu'nun paylaşımlarına gelen tepkiler şöyle:

Öne Çıkanlar