Belediye eşbaşkanının tahliyesi engelleniyor

Belediye eşbaşkanının tahliyesi engelleniyor
Yayınlanma:
A+ A-
2016 yılından bu yana cezaevinde olan Varto Belediye Eş Başkanı Sabite Ekinci’nin tahliyesi Cezaevi İdari Gözlem Kuruluna takıldı.

Remzi BUDANCİR


Artı Gerçek- Cezaevlerinde yaşanan ihlaller sürüyor. Cezaevlerine bulunan hasta mahpusların durumu giderek ağırlaşırken, uzun yıllardır cezaevlerinde kalan mahpusların tahliye edilmesi ne de izin verilmiyor. Ceza İnfaz Kurumu İdare ve Gözlem Kurulları tarafından verilen 'İyi Halli Değil' kararları, bu engellemelere gerekçe olarak öne sürülüyor. Cezaevi Savcısı başkanlığında ve cezaevinde bulunan birimlerden oluşturulan İdare ve Gözlem Kurullarının verdiği kararlar, infazların yakılmasına neden oluyor.

BELEDİYE EŞ BAŞKANININ TAHLİYESİ ENGELLENDİ

Kasım 2016 yılından bu yana tutuklu olan Muş’un Varto ilçesi Belediye Eş Başkanı Sabite Ekinci de infazı yakılarak tahliyesi engellenenlerden. Sincan Kapalı Cezaevi İdari Gözlem Kurulu, ikinci defa Ekinci için 'Salıverilmesi uygun değil' kararı verdi. Bu kararla Ekinci’nin tahliyesi 3 ay daha uzatılmış oldu.

varto-es-baskan.jpeg

"HDP ÖNÜNDE OTURAN AİLELER HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUN" SORUSU

Belediye başkanıyken yerine kayyım atanarak tutuklanan Ekinci, kurulun kendisine yönelttiği soruları ve hakkında verilen kararı avukatlarına iletti. Ekinci’ye "Diyarbakır anneleri hakkında ne düşünüyorsun" , "Neden müdüre hanım ile özel görüşmelerde bulunmadın" gibi sorular yöneltildi.

NEDEN BELEDİYE BAŞKANI OLMAK İSTESİN SORUSU

Ekinci’ye belediye başkanı seçilmesi ve sonrasıyla ilgili de sorular soruldu. "Madem ailen küçük, sen nasıl belediye başkanı seçildin" sorusunu şu sorular takip etti:

-Neden öğretmen iken belediye başkanı olmak istedin?

-Belediye başkanı olarak neler yaptın?

-Kurula önce çıkmak istemdin. Şimdi neden çıktın?

-Kurula çıkmana arkadaşların nasıl tepki gösterdi?

-Hayatını nasıl iademe ettireceksin?

-Kütüphanemizden kitap aldın mı?

-6 yıllık cezaevi sürecini nasıl geçirdin? Dışarıda nasıl bir yaşam kuracaksın?

'ÇAPRAZ SORGU VE SALDIRGAN BİR ÜSLÜPLA SORULAR YÖNELTİLDİ'

Ekinci’nin avukatlarına aktardığına göre bu görüşme bir buçuk saat ayakta, çapraz sorgulama tekniği ile sürdü. Avukatlar, soruların gergin bir şekilde ve saldırgan bir üslupla sorulduğunu belirtti.

Kurul ile yapılan bu görüşmenin ardından 29 Eylül 2022’de kendisine infazın 3 ay daha ertelendiği kararı iletildi. Bir sonraki infaz değerlendirmesi 19 Aralık’ta gerçekleşecek.

Sincan Kapalı Cezaevi İdari Gözlem Kurulunun Ekinci ile ilgili verdiği 'İyi Halli Değil' kararının gerekçeleri de şekilde sıralandı:

-Genel kısmı aramalar ile sayımlarda kurumda uygulanan iyileştirme programlarını reddetti. Dolayısıyla yükümlülüklerini yerine getirmedi.

-Gelişme motivasyonu göstermediği, kurallara karşı çıktığı davranışları bir arada değerlendirildiğinde hükümlü gelişim motivasyonu göstermediği görüldü.

BELEDİYE EŞ BAŞKANINA PİŞMANLIK DAYATMASI

Kararda Ekinci’nin işlediği suçtan pişmanlık içerisinde olduğuna dair herhangi bir beyanda ve davranışta bulunmadığı notu da yer aldı. Buna gerekçe olarak Ekinci ile yapılan mülakat gösterildi. Suçuna ilişkin yöneltilen sorulara Ekinci’nin "Ortada bir suç olmadığını, hüküm aldığı suçu işlemediğini, belediyelere kayyum atamak için gerekçe sunulduğu" cevabını verdiği belirtildi.

Ekinci’nin "Belediyeye kayyum atamak için gerekçe sunuldu" cevabına kurul kararında, "Suçunu kabul etmedi. Bu nedenle suça ilişkin farkındalığı olmadığı kanaati oluştu" görüşüne yer verildi.

Kurul, Ekinci’nin örgütten uzaklaştığına dair bir kanaat oluşmadığı, salıverilme sonrası suçtan uzak kalacağına dair motivasyonunun düşük olduğunu ileri sürerek "Salıverilmesi uygun değil" kararı verdi.

Öne Çıkanlar