Belediye işçileri iş bıraktı: 'Bıçak kemiğe dayandı, geçinemiyoruz'

Belediye işçileri iş bıraktı: 'Bıçak kemiğe dayandı, geçinemiyoruz'
Türkiye genelinde iş bırakan DİSK GENEL-İŞ üyesi belediye işçileri, ücretlerinin iyileştirilmesini talep etti: İktidar, daha kamu emekçilerinin cebine para girmeden üç kat artırılan vergilerle işçileri, emekçileri daha zor duruma sokmuştur.

Artı Gerçek - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası'na (GENEL-İŞ) üye belediye işçileri Türkiye genelinde iş bıraktı. İşçiler, ücretlerin iyileştirilmesini ve belediye şirketlerinde çalışan işçilerin kadroya alınmasını talep etti.

Mersin'de sendikanın Zeytinlibahçe Caddesi'ndeki şubesi önünde bir araya gelen işçiler İstiklal Caddesi'ndeki Özgür Çocuk Parkına kadar yürüdü. "Belediye şirket işçilerine yapılan ayrımcılık son bulsun" ve "Kadro hakkımız” yazılı pankart açan işçiler, “Kadro hakkımız söke söke alırız”, "AKP şaşırdı, bizi yola taşırdı", “Zam zulüm işkence, işte AKP”, "AKP’den hesabı emekçiler soracak” sloganları attı.

Burada açıklama yapan Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, “Bu ülkeyi yönetenler seçim döneminde onu yapacağız, bunu edeceğiz diye vaatlerde bulundu fakat yaptıkları en güzel iş, vergileri artırmak, zam üstüne zam yapmak oldu. Bugün kamu emekçilerine 22 bin lira zam yaptım diyerek övünen iktidar, daha kamu emekçilerinin cebine para girmeden üç kat artırılan vergilerle işçileri, emekçileri daha zor duruma sokmuştur" dedi.

disk2.jpg

Göksoy, "Biz daha öncede söyledik: 'Zam yapmayın, zamları durdurun, enflasyonu durdurun'. Çelişkili zamlarla emekçileri, çiftçileri, işçileri kandıramazsınız. Bir tarafta yoksulluk ve açlık sınırı artarken asgari ücreti belirlerken vicdanınız sızlamalıdır” diye konuştu.

'ASGARİ ÜCRETLİ BİR İŞÇİ HOLDİNGTEN DAHA FAZLA VERGİ VERİYOR'

Vergi yükündeki adaletsizliğe dikkat çeken Göksoy, memurun, emeklinin, işçinin işverene göre daha fazla vergi verdiğini vurguladı. Göksoy, “Bugün bir asgari ücretli işçi holdingden daha fazla vergi veriyor. Böyle adaletsizlik olabilir mi? Böyle adaletsizliğin olduğu bir ülke olabilir mi?" diyerek şöyle devam etti:

'BUGÜN SOKAKLARA ÇIKTIYSAK, ARTIK SOKAKLARDAYIZ'

"Bugün sokaklara çıktıysak artık sokaklarda olacağımızı belirtmek istiyoruz. Artık bıçak kemiğe dayandı. Emekçiler, işçiler, emekliler, memurlar, kamu emekçileri geçinemiyoruz ve bize yapılan zamlarla piyasada yapılan zamlara artık güç yetiremiyoruz. Yüzde 25 yaptığınız zamlarla övünürken A’dan Z’ye her şeye yüzde 200 zam yapıyorsunuz. Biz bu çelişkilere inanmıyoruz, insanca yaşamak istiyoruz. Belediye işçilerine yapılan ayrımcılığın son bulmasını ve kadro talebimizi dile getiriyoruz. Kadro istiyoruz."

'ENFLASYON YALNIZCA TÜİK SEPETİNDE DÜŞÜYOR'

Artvin'in Borçka ilçesinde de işçiler eylemdeydi. Şantiye alanındaki açıklamada konuşan Belediye-İş Sendikası temsilcilerinden Resul Yazıcı, ekonomik krizin derinleşerek devam ettiğini belirtti:

"Dövizi kontrol altina aldik, enflasyon düşüyor' söylemlerinin boş bir laftan ibaret olduğunu hep birlikte yasayarak görüyoruz. Döviz tarihi rekorlar kırarken, enflasyon ise yalnızca TÜlK sepetinde düşüyor. Çarşıda, pazarda, markette ise zamlar hız kesmeden devam ediyor.Hayat pahalılığı artıyor, alım gücümüz her geçen gün düşüyor. İşciler ve emekciler sebebi olmadiklari bir krizin tüm yükünü çekmeye mecbur bırakılıyor."

disk3.jpg

İŞÇİLERDEN KADRO TALEBİ

Belediyelere ve siyasi partilere çağrı yapan Yazıcı, "Ekonomik kriz ve düşük ücret kıskacında çalışan yüzbinlerce belediye işcisinin sesine kulak verin. İşçilerin taleplerini karşılayacak insanca yaşayacak bir ücret için gereken adımları atın. Siyasal iktidara ve Meclis'teki tüm siyasi parti gruplarina çağrı yapıyoruz696 sayılı KHK ile belediye iscilerine yapılan ayrımcılık derhal kaldırılmalıdır. Belediye şirketlerindeki işçileri de kadroya geçirilmeli, yıllardır mahrum bırakılan 52 günlük ilave tediye hakkı bir an evvel verilmelidir."

Öne Çıkanlar