Belgelenen rüşvetin ardından Karaman'a istifa çağrısı

Belgelenen rüşvetin ardından Karaman'a istifa çağrısı
Yayınlanma:
A+ A-
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Eski TÜRGEV Başkanı Ahmet Ergün ile eski TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman arasındaki rüşvet belgesi üzerine açıklamada bulundu. Özel, "Süleyman Karaman derhal milletvekilliğinden istifasını vermeli" dedi.

Eski TÜRGEV Başkanı işadamı Ahmet Ergün ile eski TCDD Genel Müdürü olan şu anda da AKP Erzincan Milletvekili olan Süleyman Karaman arasındaki rüşvet belgesi kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Belgede, TCDD Genel Müdürü Süleyman Kahraman'a ödenecek 5 milyon doların Ahmet Ergün tarafından tek taraflı olarak bir taahhütname olarak imza altına alınması yer alıyor.

Sosyal medya hesabı üzerinden konuya dikkat çeken CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yargı sürecinin balamasına ön ayak olunması gerektiğini belirterek, Karaman'ın derhal milletvekilliğinden istifa etmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Özel paylaşımında, şu ifadeleri kullandı:

BAŞARIRI: 'AKP'Lİ İSEN RÜŞVET İLİŞKİLERİNİ HER TÜRLÜ KİRLİLİĞİ YAPARSIN YARGILANMAZSIN'

Halk TV'de canlı yayına bağlanan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ise, "Ben saatler, günler sayacağım bu milletvekiline bir fezleke gelecek mi?" dedi.

Başarır, canlı yayında söz konusu rüşvet olayına tepki gösterdi. Başarır, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"AKP'li isen rüşvet ilişkilerini her türlü kirliliği yaparsın yargılanmazsın. Bizim isyanımız budur. Ben yargıya isyanda bulunmuyorum. Suçsuz günahsız insanlar hakkında fezlekeler geliyor, rüşvetin belgesini Halk TV ortaya koyuyor soruşturma yok. Böyle bir yargı olur mu. Benim isyanım o cübbeye değil. Ama oraya yerleştirilmiş İçişleri Bakanı ve yürütme tarafından kurgulanan oyunları gündeme getiren yargıçlara sesleniyorum. Adil olun.

Burada 5 milyon dolar yaklaşık 100 milyon lira paradan bahsediyoruz ve bir milletvekili açıkça bir ihale için sözleşme yapmış. Bunlar kirli ilişkilerinde bile birbirlerine güvenmiyorlar. O kadar kirliler ki rüşvet konusunu bile sözleşmeye dökecek kadar birbirlerine itimatsız insanlar.

Normal bir ülkede ülke çalkalanır. Ama ne oluyor? Çıksın Süleyman Soylu bunu da konuşsun. Bu kadar rüşveti ahlaksızlığı benim ülkem hak etmiyor."

YENEROĞLU: 'REZİLLİK ÖYLE DİPSİZ BİR BOYUTTA Kİ YOLSUZLUĞUN BELGESİ BİLE ÇIKIYOR'

konuya tepki gösteren bir diğer isim ise DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu oldu. Yeneroğlu paylaşımında, "Rezillik öyle dipsiz bir boyutta ki yolsuzluğun belgesi bile çıkıyor" ifadelerine yer verdi.

Yeneroğlu'nun paylaşımı ise şöyle:

NE OLMUŞ?

halktv.com.tr muhabiri Seyhan Avşar'ın ortaya çıkardığı 16 Ocak 2017 tarihli belge, TCDD Genel Müdürü Süleyman Kahraman'a ödenecek 5 milyon doların Ahmet Ergün tarafından tek taraflı olarak bir taahhütname olarak imza altına alınmasını düzenlendiği öğrenildi.

TÜRGEV'in eski başkanı Ahmet Ergün ihaleyi alan Belen İnşaat Taahhüt ve Turizm A.Ş.’nin ortaklarındandı. İhaleyi aldıktan sonra dönemin TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’a 5 milyon dolar ödenmesi yönünde bir taahhütname imzaladı. Ortaklar arası güvensizlik nedeniyle imzalandığı belirtilen ve TCDD Genel Müdürü’ne 'ödeneceği güvencesi verilen' rüşveti ortaya koyan taahhütnamede şu ifadeler yer verildi:

“Ortağı olduğum Belen İnşaat Taahhüt ve Turizm Tic. A.Ş. Ankara-İstanbul arası hızlı tren projesi kapsamında Cengiz-İçtaş-Belen ortaklığı çerçevesinde ihale komisyonu olarak Sayın Süleyman Karaman'a ödenmesi gereken ve şahsıma düşen payın 5.000.000 $ (beş milyon Amerikan Doları) 5 (beş) yıl vadeli taksitlerle nakden ödemeyi üstlendiğimi taahhüt ederim. Bu taahhüt gereği şahsıma ait Bakırköy tapusundaki daireler bende kalacak, buna karşılık ödemelerim şirketimi kurduktan sonra başlayacaktır. İş bu taahhütname 2 (iki) nüsha olarak hazırlanmış olup bir nüshası taraflardan Belen A.Ş.'de, diğeri şahsımda saklanmak suretiyle 16.01.2017 tarihinde imza ederek kabul ediyorum.” (Kaynak)

Öne Çıkanlar