Berat Albayrak'ın yazışmalarını haberleştiren gazetecilere verilen cezalar onandı, beraat kararı bozuldu

Berat Albayrak'ın yazışmalarını haberleştiren gazetecilere verilen cezalar onandı, beraat kararı bozuldu
Redhack tarafından sızdırılan Berat Albayrak’ın e –postları ve yazışmalarını haberleştiren gazetecilere verilen ceza, istinaf tarafından onandı. Gazeteci Derya Okatan'a verilen beraat kararı ise bozuldu.

Artı Gerçek- Redhack tarafından sızdırılan eski Enerji Bakanı Berat Albayrak'a ait elektronik e-posta haberleştiren gazeteciler Ömer Çelik, Tunca Öğreten, Mahir Kanaat, Derya Okatan, Eray Sargın ve Metin Yoksu’ya “terör örgütüne üye olmak”, “terör örgütü propagandası yapmak”, “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” iddialarıyla verilen cezalar istinafta onandı.

Gazetecilere verilen beraat ve hapis cezalarına dair Albayrak’ın vekilinin yaptığı itirazı değerlendiren İstanbul 27’nci Ceza Dairesi, “Terör örgütüne üye olmak”, “örgüt propagandası yapmak” ve “Örgüt üyesi olmamak ile birlikte örgüt adın suç işlemek” yönünde yapılan itirazın Albayrak’ın suçtan zarar görmediğini ve bu nedenle davaya katılma hakkının da olmadığı belirterek, yapılan istinafın başvurusunun yersiz olduğunu kaydetti. Daire, bu nedenle bu yönlü talebi reddetti.

OKATAN’IN BERAAT KARARLARI BOZULDU

Ancak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı üzerine Okatan’a, “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirmeye” dair verilen beraat kararını da değerlendiren daire, Okatan’ın Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olduğu Etkin Haber Ajansı’na (ETHA) gönderilen verileri haberleştirmesinin suç olduğunu ileri sürerek, beraatın bozulmasını ve dosyanın yeniden derece mahkemesine gönderilmesine karar verdi. Daire, ayrıca Okatan’a “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla verilen beraat kararanın da bozulmasını hükmetti. Daire, gerekçesini ise Okatan’ın yaptığı sanal medya paylaşımları ve yaptığı haberlere bağladı.

Bunun yanı sıra Cumhuriyet Savcısının beraat kararlarının bozulmasına dair talepleri ve gazetecilerin avukatlarının verilen cezaların bozulmasına dair talepleri de reddederek, cezaları onadı. (MA)

Öne Çıkanlar