Beş yayanın öldüğü kaza yerinde 89 metre fren izi tespit edildi

Beş yayanın öldüğü kaza yerinde 89 metre fren izi tespit edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Konya'da otomobilin, yolun karşısına geçen yayalara çarpıp üçü çocuk beş kişinin ölümüne, beş kişinin de yaralanmasına neden olduğu kaza yerinde yapılan incelemede, 89 metre fren izine rastlandı. Sürücü çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Artı Gerçek - Konya’nın Selçuklu ilçesinde 19 yaşındaki sürücü Sefa Selvi’nin otomobiliyle çarptığı ve beş kişinin öldüğü, beş kişinin yaralandığı kazada 82 kilometre hız limitinin olduğu yolda aracın süratinin 117 kilometre olduğu değerlendirildi. Sürücü Selvi çıkarıldığı mahkemece 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma' suçundan tutuklandığı öğrenildi.

Yeni İstanbul Caddesi'nde cumartesi günü saat 18.40 sıralarında inşaatta işçisi olarak çalışan 19 yaşındaki Sefa Selvi yönetimindeki otomobil, tramvaydan inip yolun karşısına geçmek isteyen yayalara çarptı. Kazada yayalardan 52 yaşındaki Fadime Aslan, 33 yaşındaki kızı Sultan Aslan, torunları 14 yaşındaki Elif Aslan, yedi yaşındaki Fadime Aslan ve dokuz yaşındaki Azra Atalay öldü.

Ölen Fadime Aslan'ın diğer kızı Emine Atalay, çocukları 11 yaşındaki Hasan Atalay, sekiz yaşındaki Ali Cemal Atalay, Fadime Aslan ve sürücünün yanında bulunan altı yaşındaki Ceylin Naz Övüş yaralandı. Yaralılar, kentteki hastanelere götürülürken sürücü Sefa Selvi de gözaltına alındı.

Kazada ölen Fadime Aslan'ın iki kızı ve torunlarıyla birlikte tramvaydan inip, evlerine gitmek için yolun karşısına geçmeye çalıştıkları belirlendi. Ölen beş kişinin cenazesi dün Kadınhanı ilçesinde toprağa verildi. Yaralı beş kişinin tedavisi ise sürüyor.

SÜRÜCÜ TUTUKLANDI

Gözaltına alınan Sefa Selvi'nin yapılan kan testinde alkol ve uyuşturucu maddeye rastlanmadı. Polis, alt geçit çalışmaları nedeniyle Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'nin (TEDES) çalışmadığı ve 82 kilometre hızla gidilmesi gereken yolda, aracın ne kadar hızla gittiğini belirlemek için teknik inceleme yaptı.

Yapılan incelemede 89 metre fren izine rastlanılması nedeniyle aracın 117 kilometre hızla gittiği değerlendirildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen amatör kümede bir futbol takımında oynayan Selvi, çıkarıldığı mahkemece 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma' suçundan tutuklandı.

‘DİREKSİYONU REFÜJE DOĞRU KIRDIM’

Selvi’nin ifadesinde bir anda karşısına kalabalık bir grubun çıktığını belirterek, ''Seyir halinde iken bir anda karşıma kalabalık grup çıktı. Direksiyonu refüje doğru kırdım, frene bastım, ancak duramadım. Zaten alkol testim olumsuz çıktı. Bugün spora giderken 1,5 litre protein tozu içmiştim. Bir önceki gece de 1 litre enerji içeceği içmiştim. Daha önce hiç uyuşturucu kullanmadım. Kaç kilometre hızla gittiğimi bilmiyorum'' dedi.

Diğer yandan kazada yaralanan Ali Cemal Atalay'ın taburcu olduğu öğrenildi.(DHA)

Öne Çıkanlar