Beştaş’a açılan davanın düşürülmesi talebi reddedildi

Beştaş’a açılan davanın düşürülmesi talebi reddedildi
Yayınlanma:
A+ A-
AİHM’in verdiği ihlal kararı nedeniyle HDP’li Meral Danış Beştaş hakkında süren davanın düşürülmesi talebi reddedildi. Mahkeme bir sonraki duruşmayı 27 Ekim’e erteledi.

Anayasa’ya eklenen geçici madde ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılarak yargılanması önünün açılması sonrası yargılanmasına başlanan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın duruşması görüldü. "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın duruşmasına Beştaş katılmazken avukatları Mesut Beştaş ve Mehdi Özdemir hazır bulundu. İddia makamı tevsii tahkikat talebi yoksa mütalaasını hazırlamak üzere dosyanın bütün halinde kendisine gönderilmesini talep etti.

‘DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASINI HUKUKA AYKIRI’

Dokunulmazlığın kaldırılmasını sağlayan Anayasa’nın geçici 20’inci maddesinde yapılan değişikliğin 20 Mayıs 2016’da yürürlüğe girdiğini belirten Danış’ın avukatı Mehdi Özdemir, "Müvekkilin dokunulmazlığı bulunmasına karşın yargılamaya bu geçici 20’nci maddeye dayandırılarak devam edildi. Tarafımızca yapılan itirazlar neticesinde AİHM’ne başvuruldu. AİHM Encü ve diğerleri 56543/16 ve diğer 39 başvuru kapsamında düşünce ve fikir hürriyetinin ihlaline karar vermiştir. Bu dosya kapsamında AİHM ihlal kararı gereğince müvekkilin geçici maddeden dokunulmazlığının kaldırılmasını hukuka aykırı olduğunu tespit etti. Bundan kaynaklı derhal yargılamanın düşürülmesine dönük karar verilmesi talebinde bulunuyoruz" diye kaydetti.

 Avukat Mesut Beştaş da, söz konusu geçici 20’nci maddenin öngörülebilir olmadığını, dolayısıyla kanun olma vasfına da sahip olmadığından taleplerinin kabulüne karar verilmesini istedi. Mesut, "Enis Berberoğlu’nun örnek kararını da dosyaya sunmuştuk. Buna göre yeniden vekil seçilen şahsın tekrar dokunulmazlık kazanacağından yargılanmayacağı hususunun da dikkate alınmasını isteriz" diye belirtti.

MAHKEME ERTELENDİ

 Mahkeme Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2021/195 sayılı dosyasına müzekkere yazılarak Meral’in hangi tarihte şüpheli sıfatı kazandığını ve hangi suçtan soruşturmanın yürütüldüğüne mahkemeye bildirmelerini istedi. Mütalaanın hazırlaması için dosyanın iddia makamına gönderilmesine ve avukatların yargının düşürülmesi talebinin reddine karar verdi. Mahkeme bir sonraki duruşmayı 27 Ekim’e erteledi.(MA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar