Bilal ve Sümeyye Erdoğan’ın kafesinde Türk kahvesi 42 TL, kutu kola 53 TL

Bilal ve Sümeyye Erdoğan’ın kafesinde Türk kahvesi 42 TL,  kutu kola 53 TL
Bilal ve Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın sahibi olduğu Çay Saati’nde salataya 6 ayda yüzde 66 zam yapıldı. Erdoğan’ın fahiş fiyatlar için ‘Para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor’ ifadesi gündeme geldi.

Artı Gerçek-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çocukları İstanbul Havalimanı’nda bulunan restoranlarındaki ürünlerinde fiyat artışına gitti. Bilal ve Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın sahibi olduğu Çay Saati’nde küçük çaya 6 ayda yüzde 38 zam yapıldı. Salataya yüzde 66 zam ve Türk kahvesine ise yüzde 41 zam geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Haziran-Ekim 2022 döneminde enflasyon artışı yüzde 16 oldu. ENAG verilerine göre ise aynı dönemde enflasyon yüzde 36 artış kaydetti.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Çay Saati’nin yaptığı zamlar her iki verinin de iki kata yakın üzerinde gerçekleşti.

Erdoğan’ın çocukları Bilal ve Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın ortakları olduğu Çay Saati isimli markanın İstanbul Havalimanı iç hatlarda bulunan şubesinde mayıs ayında 39 TL’ye satılan peynirli salatanın fiyatına yüzde 66 zam yapıldı. Ürünün güncel satış fiyatı 65 TL’ye ulaştı. Çaydaki fiyat artışı ise yüzde 38 oldu. İnce belli bardaktaki çayın fiyatı 15.75 TL’den 21 TL’ye çıktı.

Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Bilal Erdoğan’ın ortağı olduğu ve 2009 yılında kurulan “Doruk Izgara” isimli şirket, İstanbul Fatih’te 2021’de merkez şube olarak ilk Çay Saati markasını açtı. Fevzipaşa’da bulunan Çay Saati isimli işletmede geleneksel Türk kahvesinin mayıs ayında 29.75 TL olan fiyatı yüzde 41 zamla 42 TL’ye çıktı. Teneke kutu kola ise mayıs ayı sonunda 39 TL’ye satılıyordu. Bu ürüne de yüzde 35.89 zam geldi ve güncel fiyatı 53 TL oldu.

ERDOĞAN FAHİŞ FİYAT AÇIKLAMASI YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gıda ve temel tüketim maddelerindeki artış nedeniyle zincir marketleri hedef almıştı. Erdoğan geçtiğimiz günlerde ürünlerdeki fahiş fiyat artışlarına ilişkin açıklama yapmıştı.

Açıklamasında Erdoğan şunları söylemişti:

"Biz hukuk devletiyiz. Soruşturmalar neticesinde gerekli adımları attık, atarız. Hazine Maliye ve Ticaret Bakanlıklarımız hassasiyetle takip ediyor. Bu noktada kontroller çok daha farklı uygulamalarla devam edecek. Çünkü para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dışında atılacak adımları da ilk Kabine Toplantımızda inşallah masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıca gideriz. Değişik öneriler var. Bütün mesele yaptırımın çok daha ağır olması. Bu bunlara ürkütücü gelebilir. Bunu halletmek lazım."(Kaynak)

Öne Çıkanlar