Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: 'Covid-19 mutasyon geçirdi, ölümcüllük oranı düşük'

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: 'Covid-19 mutasyon geçirdi, ölümcüllük oranı düşük'
Yayınlanma:
A+ A-
Havaların soğuması ile solum yolu hastalıklarındaki artışa dikkat çeken Tevfik Özlü, Covid-19'un geçirdiği mutasyonlarla hafif bir hastalığa dönüştüğünü açıkladı. Ancak ölümcüllük oranı düşse de, özellikle kronik hastalığı olanlarda risk devam ediyor.

Artı Gerçek - Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, havaları soğuması ile yeniden grip ve Covid-19 vakalarındaki artışla ilgili açıklamalarda bulundu.

Özlü, kışın gelmesiyle Covid-19 ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarında artış beklendiğini belirtti. Son dönemde Avrupa'daki vaka artışlarına dikkat çekti ve "Ülkemizde de genelde Avrupa’daki artışları takiben 3-4 hafta sonra artışları hep gördük bugüne kadar. Dolayısıyla önümüzdeki kasım ayı içerisinde bizde de vaka sayılarının artmasını bekliyoruz."

'COVID-19 DAHA HAFİF HASTALIĞA YOL AÇIYOR'

Covid-19 virüsünün mutasyon geçirdiğini ve yeni varyasyonların ölümcüllük oranının düşük olduğunu belirten Özlü, yine de kronik hastalığı olanlar için uyarılarda bulundu:

"Covid-19 da 2020-2021'deki hastalığın aynısı değil, çok değişti. Virüs mutasyon geçirerek kendini değiştirdi ve daha hafif bir hastalığa yol açıyor. Dolayısıyla insanlar bunu sıradan bir solunum yolu enfeksiyonu, bir grip gibi çoğu zaman ayakta atlatıyorlar. Bu nedenle test yaptırmıyorlar. Hastaneye hekime başvuruyorlar. Ancak tabii risk grupları için tehlike devam ediyor."

"Eğer gençseniz, aşılıysanız, kronik hastalığınız yoksa çok büyük bir risk, bir tehlike yok. Şu anda Covid’in ölümcüllük oranı griple aynı, belki gripten daha düşük, o açıdan rahat olabilirsiniz ama risk grubundaysanız biraz önce saydığım risk gruplarında yer alıyorsanız dikkatli olmanız lazım"

Sadece Covid-19 değil diğer solunum yolu hastalıklarının özellikle büyükşehirlerde ve kalabalık ortamlarda bulaşma riskine dikkat çeken Özlü, pandemi sırasında hayatımıza giren 'sosyal mesafe' kurallarına uyulması tavsiyesinde bulundu. (HABER MERKEZİ, DHA)

Öne Çıkanlar