Boğaziçi’nde 'görülen lüzum üzerine' lisans öğrencisi genel sekreter yapıldı

Boğaziçi’nde 'görülen lüzum üzerine' lisans öğrencisi genel sekreter yapıldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Şubat 2022 19:58
A+ A-
Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri, 'genel sekreterlik' görevine getirilen ve 13 dönemdir Tarih lisans öğrencisi olan Hasan Fehmi Topal’ın ortalamasının 0 olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan tarafından "kayyım" rektör olarak Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan Melih Bulu’nun, üniversitenin genel sekreterliğine getirdiği Nedim Malkoç görevden alındı.

1 Haziran 2021’de üniversiteye atanan Malkoç ile ilgili Elektronik Belge Yönetim Sistemi üzerinden yapılan açıklamada, Malkoç’un "görülen lüzum üzerine" görevden alındığı ve asaleten bir atama yapılana kadar genel sekreterlik görevini Çevre Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Hasan Fehmi Topal’ın yürüteceği duyuruldu.

AKADEMİSYENLER: TOPAL LİSANS ÖĞRENCİSİ, ORTALAMASI SIFIR

Konuya dair açıklama yapan Boğaziçi akademisyenleri, Malkoç’un yerine asaleten bir genel sekreter atanana kadar bu görevi üstleneceği açıklanan Öğretim Üyesi Hasan Fehmi Topal’ın halen Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümünde lisans öğrencisi olduğunu belirtti. 

Akademisyenlerin açıklaması şöyle:

"Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Nedim Malkoç’un 14 Şubat günü  ‘görülen lüzum üzerine’ görevden alınmasının ardından, aynı gün asaleten bir Genel Sekreter atanana kadar bu görevi üstleneceği açıklanan Dr. Öğretim Üyesi Hasan Fehmi Topal’ın halen Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümünde lisans öğrencisi olduğu öğrenildi.

13 dönemdir Tarih Bölümü lisans programında kayıtlı olduğu, 13 dönemdir ortalamasının 0 olduğu öğrenilen Topal’ın bu dönemin sonunda yasa gereği bölüm ile ilişiğinin kesileceği ortaya çıktı.

Dr. Öğretim Üyesi Topal, 2 Şubat günü Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü’ne 1416 no’lu yasaya dayanarak Enstitünün bu yönde herhangi bir talebi olmamasına rağmen Dr. Öğretim Üyesi olarak atanmıştı.

Topal, 2003 yılında kurulan AKP’ye yakınlığı ile bilinen Boğaziçi Üniversiteliler Derneği’nin (BURA) 13’üncü Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı  görevini yürütmüştü.  Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri 1416 no’lu yasaya dayanarak üniversitelerine yapılan bu atamaların Boğaziçi Üniversitesi liyakat ölçülerine ve atama ve yükseltme kriterlerine uymadığını açıklamışlardı." (MA)

Öne Çıkanlar