Boğaziçi Üniversitesi eylemlerine destek vermişti: Hindistanlı akademisyen Türkiye'ye alınmadı

Boğaziçi Üniversitesi eylemlerine destek vermişti: Hindistanlı akademisyen Türkiye'ye alınmadı
Boğaziçi’nde devam eden eylemlere destek veren Hindistanlı öğretim üyesi Dr. Mohan Ravichandran’nda havaalanında girişi engellendi. Ravichandran, ‘Gerekçe olarak da güvenlik tehdidi oluşturan kişilere uygulanan ‘N-82’ kodu uygulanmış’ dedi.

Artı Gerçek - Boğaziçi Üniversitesi’nde 600 gündür devam eden eylemlere destek veren veren Hindistanlı Matematik Bölümü öğretim üyesi Dr. Mohan Ravichandran Hindistan’ın Sabiha Gökçen Havalimanı’nda girişi engellendi.

Türkiye’ye girişine izin verilmeyen Ravichandran, konuya ilişkin Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’e konuştu. Ravichandran, “Nöbetlere katıldım. Rektörün yaptığı uygunsuz uygulamaları eleştirdim. Çağdaş ve özerk bir üniversite talebini yineledim. Ancak bunlar siyasi talepler değildir. Bunlar akademik ve temel taleplerdir” dedi.

Ravichandran, İçişleri Bakanlığı’nın kararı ile “Güvenlik tehdidi oluşturduğu” gerekçesiyle Türkiye’ye girişinin engellendiğini aktararak, şunları söyledi:

“Benim bir yıllık dönemli ikamet iznim vardı. İznim kasım ayına kadar geçerliydi. Geçtiğimiz cumartesi günü Sabiha Gökçen Havalimanı’na indim, ancak orada görevli memur ikamet iznimin 25 Şubat’ta iptal edildiğini belirtti. Gerekçe olarak da güvenlik tehdidi oluşturan kişilere uygulanan ‘N-82’ kodu uygulanmış.”

‘BUNLAR AKADEMİK VE TEMEL TALEPLERDİR’

Söz konusu karara tepki gösteren Ravichandran, “Ben Türkiye vatandaşı değilim. Bu yüzden hiçbir zaman siyasi bir tutum alarak bir şey söylemedim. Öğrenciler gözaltına alındı. Ben de rektöre e-posta yazdım ve bir rektörün öğrencilerin yanında durması gerektiğini belirttim. Çeşitli imza kampanyaları oldu, ben de imza attım. Nöbetlere katıldım. Rektörün yaptığı uygunsuz uygulamaları eleştirdim. Çağdaş ve özerk bir üniversite talebini yineledim. Ancak bunlar siyasi talepler değildir. Bunlar akademik ve temel taleplerdir” ifadelerini kullandı.

Ravichandran’ın çalışma izni rektörlük talebi ile YÖK tarafından iptal edilmiş, söz konusu duruma karşı açılan davada akademisyen haklı bulunmuştu.(Kaynak)

Öne Çıkanlar