Boğaziçi Üniversitesi mahkeme kararını tanımıyor: Prof. Dr. Taner Bilgiç üç ay süreyle görevden uzaklaştırıldı

Boğaziçi Üniversitesi mahkeme kararını tanımıyor: Prof. Dr. Taner Bilgiç üç ay süreyle görevden uzaklaştırıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü, mahkeme kararıyla Üniversite Yönetim Kurulu üyeliğine iade edilen Prof. Dr. Taner Bilgiç’i 'görevden uzaklaştırma' kararı aldı. Karara gerekçe olarak ÜYK toplantılarına dair yeni açılan bir soruşturma gösterildi.

Artı Gerçek - Boğaziçi Üniversitesi'nde Üniversite Yönetim Kurulu (ÜYK) üyeliğine dört yıllığına seçilen ve görev süresinin dolmasına yaklaşık iki buçuk yıl kala görevden uzaklaştırılan Prof. Dr. Taner Bilgiç, mahkeme kararıyla görevine iade edildi. Fakat Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü, Bilgiç'i kuruldan uzak tutmak için bu kez yeni bir yol denedi.

Mahkeme kararıyla ÜYK üyeliğine iade edilen Prof. Dr. Bilgiç hakkında bu kez de üç ay süreyle görevden uzaklaştırma kararı verildi. Uzaklaştırma kararına gerekçe olarak ise yaklaşık 15 ay önceki ÜYK toplantıları ile ilgili yeni açılan bir soruşturma gösterildi. Böylece öğretim üyesinin ÜYK toplantılarına katılması yeniden engellenmiş oldu.

Kampüse girişi engellendiği için geçen haftaki diploma törenlerine katılamayan Prof. Dr. Bilgiç'in öğrencileri ile görüşemediği ve kurumsal e-posta adresini kullanamadığı öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Üniversitenin işleyişine dair birçok önemli kararın alınmasından sorumlu Üniversite Yönetim Kurulu, rektör, dekanlar ve Senato tarafından gönderilen temsilcilerden oluşuyor. Prof. Dr. Bilgiç, ÜYK üyeliğine Senato tarafından dört yıllığına seçilmişti.

Üniversitenin atanmış yönetiminin üniversite dışından idareci pozisyonlarına getirdiği üyeler sayesinde oy çokluğunu sağladığı Senato, 11 Mayıs 2022 tarihindeki toplantısında Prof. Dr. Bilgiç’in üyeliğini görev süresinin dolmasına yaklaşık iki buçuk yıl olmasına rağmen sonlandırmıştı.

Üyeliğin sonlandırılmasına ilişkin yapılan başvuruyu inceleyen İstanbul 13’üncü İdare Mahkemesi “Dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır” kararını vermişti. Her ne kadar üniversite yönetimi karara itiraz etse de mahkeme bu itirazı geçerli bulmamış ve Prof. Dr. Bilgiç görevine iade edilmişti. (HABER MERKEZİ)

Fotoğraf: Can Candan / 2021

Öne Çıkanlar