Boğaziçi Üniversitesi'nden uzaklaştırılan Prof. Dr. Zenginobuz ifade verdi

Boğaziçi Üniversitesi'nden uzaklaştırılan Prof. Dr. Zenginobuz ifade verdi
Ekonomi bölümünün seçimle göreve gelmiş başkanı Prof. Dr. Ünal Zenginobuz’a, rektörlük kararıyla disiplin soruşturması açıldı. Soruşturma nedeniyle kampusa girişi engellenen Zenginobuz, dün ilk kez ifade vermek için Boğaziçi Üniversitesi’ne girdi.

Artı Gerçek-Rektörlük kararıyla hakkında disiplin soruşturması açılan Prof. Dr. Ünal Zenginobuz, dün ilk kez ifade vermek için Boğaziçi Üniversitesi’ne girdi. Zenginobuz, kendisine açılan soruşturmanın gerekçesinin yanlış olduğunu ifade etti.

Zenginobuz, 22 Ağustos’ta üç ay süreyle görevinden uzaklaştırıldı. Soruşturma, afla üniversiteye dönen bir öğrencinin mahkeme kararına karşın sınavlara alınmadığı iddiasıyla açıldı. Zenginobuz, kendisine açılan soruşturmanın gerekçesinin yanlış olduğunu ve öğrencinin gerekli sınavlara girdiğini söyledi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre ifade sırasında da Zenginobuz’a ilginç sorular soruldu. Zenginobuz’a, “Dekanlığa başvurarak yargı kararı doğrultusunda kendisine sınav hakkı tanınmasını talep ettiği halde niçin mahkeme kararına aykırı davrandınız? Bu davranışın suç olduğunu bilmiyor musunuz” gibi sorular yöneltildi.

‘SUÇLU GİBİ DAVRANDILAR’

Prof. Dr. Zenginobuz, sorulan sorulardaki ifadelerin açık bir şekilde suçlayıcı olduğu belirtti. Bunun yanında iddialara konu olan öğrencinin Türk vatandaşı olmasına ve herhangi bir dil farklılığı olmamasına karşın, “Dil, din, ırk gibi ayrımcı muamelelerin ağır suç olduğunu bilmiyor musunuz” diye sorulduğu da ortaya çıktı. İfadesi sonrası konuşan Prof. Dr. Zenginobuz, şunları söyledi:

“Birkaç tane dayanağı olmayan, baştan suçlu muamelesi yapan, maksatlı soru soruldu. Bu şekilde önyargıyla hazırlanmış soruları ve suçlamaların hiçbirini kabul etmediğimi belirterek ayrıntılı cevapların yazılı savunmamda olduğunu belirttim ve ayrıntılı yazılı ifademi bıraktım.”(Kaynak)

Öne Çıkanlar