Borcu olana hizmet yok

Borcu olana hizmet yok
SGK’ye prim borcu olan 1 milyon yurttaşın ödeme günü yarın. Borcunu ödeyemeyen yurttaşlar sosyal güvenlik hizmetlerinden yararlanamayacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yapılandırılan prim borçlarının ilk taksit ödemesinde son günün yarın olduğunu hatırlattı. SGK'den yapılan yazılı açıklamaya göre, başvuruları 30 Eylül'de sona eren yapılandırılan borçların ilk taksit ödemeleri yarına kadar yapılacak. İkinci taksitin son ödeme tarihi ise 31 Aralık 2021'de sona erecek. Avantajların kaybedilmemesi ve yapılandırmanın bozulmaması için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi gerekiyor. Ödemelerin yapılamaması durumunda sağlık gibi sosyal güvenlik hizmetlerinden faydalanılamayacak.

1 milyonun üzerinde yurttaş yapılandırmaya başvurdu. Buna göre Nisan 2021 ve öncesi dönemlere ait kesinleşmiş sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri, işsizlik sigorta primleri, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacakları, işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları ve BAĞ-KUR sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan borçlar yapılandırıldı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar