Borcundan dolayı elektriği kesilen her 100 aboneden 8’i Kayseri’de

Borcundan dolayı elektriği kesilen her 100 aboneden 8’i Kayseri’de
AKP’li Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi binlerce aboneyi karanlıkta bıraktı. Bakanlığın verilerine göre Türkiye’de elektriği kesilen her 100 aboneden 8’inin Kayseri’de.

Yurttaşların ekonomik kriz nedeniyle elektrik, doğalgaz gibi faturaları ödemekte zorluk çekiyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye genelindeki elektrik kesintilerinin 4 milyona yaklaştığını açıkladı. Bakanlığın paylaştığı verilerde, AKP’li Kayseri Büyükşehir Belediyesi şirketi EPSAŞ elektrik dağıtım şirketinin pandemi ve ekonomik krize rağmen konut, ticari işletme ve fabrikaların elektriklerini borçlarından dolayı kesmiş olması dikkat çekti. Türkiye’de elektriği kesilen her 100 aboneden 8’inin Kayseri’de olduğu ortaya çıktı. CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, "Türkiye genelinde 3 milyon 447 bin 9 abonenin elektriği kesilmiş. Türkiye’de ‘Kimsenin elektriği kesilmiyor’ diyenler bu rakamları iyi görsün" dedi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e Türkiye genelinde kaç hanenin borcunu ödeyemediği için elektriğinin kesildiğini sordu. Bakan Dönmez, verdiği yanıtta milyonlarca yurttaşın elektriğinin kesildiğini açıkladı. Türkiye’de 21 dağım şirketinin yaptığı elektrik kesintilerini açıklayan Bakan Dönmez, 2021 yılında 373 milyon 914 bin aboneye fatura gönderildiğini, 2 milyon 770 bin 247 mesken, 600 bin 800 ticarethane, 72 bin 692 tarımsal sulama ve 3 bin 270 sanayi abonesinin elektrik borçlarını ödeyemediği için kesinti yapıldığını belirtti.

218 BİN 694 MESKEN, 1 BİN 744 TİCARETHANE, 2 BİN 995 TARIMSAL SULAMA İLE 794 SANAYİ ABONESİNİN ELEKTRİĞİ KESİLDİ

Bakanlığın paylaştığı verilerde, AKP’li Kayseri Büyükşehir Belediyesi şirketi EPSAŞ elektrik dağıtım şirketinin pandemi ve ekonomik krize rağmen konut, ticari işletme ve fabrikaların elektriklerini borçlarından dolayı kesmiş olması dikkat çekti. Sadece Kayseri’ye elektrik dağıtımı yapan belediye şirketi, 2021 yılında 218 bin 694 mesken, 51 bin 744 ticarethane, 2 bin 995 tarımsal sulama ile 794 sanayi abonesinin elektriğini faturalar ödenmediği için kesti. Geçen yıl Kayseri’de 274 bin 227 abonenin elektriği kesildi.

‘HER 10 FABRİKADAN HER 10 ESNAFTAN BİRİ’

Yurttaşların ekonomik kriz nedeniyle elektrik, doğalgaz gibi faturaları ödemekte zorluk çektiğini belirten CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, "Türkiye genelinde 3 milyon 447 bin 9 abonenin elektriği kesilmiş. Türkiye’de ‘Kimsenin elektriği kesilmiyor’ diyenler bu rakamları iyi görsün" dedi. Elektrik kesintisinin en çok Kayseri’de yaşandığını ifade eden Arslan, "Her 10 fabrikadan her 10 esnaftan birinin elektriği kesintiye uğramış. Urfa’da tarımsal sulamada kesinti yüzde 6 iken Kayseri’de iki katına çıkmış. Mesken olarak yine en büyük elektrik kesintisi yine bu ilde olmuş" ifadelerini kullandı.

‘AKP’Lİ BELEDİYE KAYSERİ’NİN ELEKTRİĞİNİ KESEREK KARANLIKTA BIRAKMIŞ’

Türkiye’de elektriği kesilen her 100 aboneden sekizinin Kayseri’de olduğunu belirten Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Genel Başkanımız ‘Kimsenin borcundan dolayı suyunu kesmeyin’ demişti. Ama AKP’li Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin dağıtım şirketi ve belediyenin iştiraki olan şirketler elektriklerini kesmişler. Bir tarafta suyu kesmeyen, askıda fatura başlatan, veresiye defterini kapatan ve vatandaşına yardım eden belediyecilik anlayışı var, bir taraftan ise milletin elektriğini kesen bir yerel yönetim anlayışı var. AKP’li belediye Kayseri’nin elektriğini keserek karanlıkta bırakmış, sanayinin çarklarını durdurmuş ve tarlaların sulanmamasına neden olmuştur."

Öne Çıkanlar