Buldan'dan MA ve JINNEWS'a ziyaret

Buldan'dan MA ve JINNEWS'a ziyaret
Yayınlanma:
A+ A-
Dokuz Kürt gazetecinin tutuklanması sonrası JINNEWS ve Mezopotamya Ajansı'nı ziyaret eden HDP Eş Genal Başkanı Pevin Buldan, gazetecilerin serbest bırakılması çağrısı yaptı, "gerçekler ne yapılırsa yapılsın halka ulaşacaktır” dedi.

Artı Gerçek - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Ankara merkezli soruşturma kapsamında 25 Ekim’de gözaltına alınan ve 29 Ekim’de muhabirleri tutuklanan JINNEWS ve Mezopotamya Ajansı’na (MA) dayanışma ziyaretinde bulundu. Buldan’a, Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da eşlik etti. HDP heyetini JINNEWS ve MA'nın Ankara bürosunda gazeteci Hüseyin Aykol ve muhabirler karşıladı.

‘HAKİKAT ENGELLENEMEZ’

Buldan, ziyaretin ardından yaptığı konuşmada Meclis’te geçen 'Sansür Yasası'na dikkat çekti ve şöyle konuştu:

“Sansür Yasası’nın da gazetecilerin tutuklanması da Türkiye’de hem gerçeklerin gizlenmesi, gerçeklerin kamuoyuna yansımasının engellenmesi, halka ulaşmasının engellenmesi amaçlı yapıldığını biliyoruz. Bir ülkede eğer gazeteciler tutuklanıyorsa, bir ülkede ‘Sansür Yasası’ çıkarılıyorsa, bilin ki o ülkede çok büyük yolsuzluklar ve haksızlıklar yaşanıyor, yaşanmaya da devam edilecek. Gazetecilerin tutuklanması da sansür yasasının da çıkarılması da önümüzdeki dönemde AKP-MHP iktidarının daha fazla yolsuzluk yapacağının, haksız hukuksuzluk yapacağı olarak algılanabilir. Tutuklanan gazeteci arkadaşlarımız, gerçekleri halka ulaştırmak için haber yapan gazeteciler. Tutuklama da olsa, ‘Sansür Yasası’ da olsa, bu ülkede Özgür Basın var olduğu sürece hakikatin halka ulaşması önünde hiçbir engel çıkamayacaktır”

GAZETECİLERİN SERBEST BIRAKILMASI ÇAĞRISI

Basın emekçilerinin serbest bırakılması çağrısında bulunan Buldan, “Bir ülkenin demokratikleşmesi, bir ülkenin hukuka olan güveni, bir ülkenin toplumsal barışı cezaevlerinin boşalmasıyla gerçekleşir. Tutuklanan gazeteciler başta olmak üzere, haksız hukuksuz cezaevinde olanların bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz." dedi.

40 GAZETECİ CEZAEVİNDE

Gazeteci-Yazar Hüseyin Aykol ise, cezaevinde 40 gazetecinin olduğunu aktararak, 160 gazetecinin ise davalarının sürdüğünü kaydetti. Aykol, “Toplamda 200 arkadaşımız, devletin baskısı altında. Her an cezaevine girecek ve şuan cezaevinde olan insanlar var. Bunlara rağmen 33 yıldır gazetelerimizi çıkarıyoruz, ajanslarımızı çıkarıyoruz, televizyonlarımız yayınlarını yapıyor. Şaşırdığımız şey; devlet aklı bunca yıldır aynı şeyleri yapıyor, bombalıyor, arkadaşlarımızı cezaevine gönderiyor. Biz çıkıyoruz yine devam ediyoruz. Devlet değişik sonuç almak istiyor ama alamıyor” ifadelerini kullandı.

‘HERKES KENDİNİ MUHABİR OLARAK GÖRMELİ’

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da, Özgür Basının bugüne kadar susturulamadığını ve bugünden sonra da susturulamayacağını vurguladı. Oluç, “Özgür Basın hakikatin peşinden koşmaya devam edecek. Seçimlere giderken, bizleri sessiz bırakmak istiyorlar, bunları aşacağız. Özgür Basın çalışmalarına devam edecektir." şeklinde konuştu.

Öne Çıkanlar