Burcu Köksal ayrımcı uygulama: Afyonkarahisar'da 400 liralık nikah ücreti mülteciler için 10 bin TL oldu

Burcu Köksal ayrımcı uygulama: Afyonkarahisar'da 400 liralık nikah ücreti mülteciler için 10 bin TL oldu
Daha önce DEM Parti'ye yönelik ayrımcı sözleriyle gündeme gelen Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal, 400 TL olan nikah işlemleri ücretini mülteciler için 10 bin TL'ye yükseltti. Köksal'ın ayrımcı uygulaması tepki çekiyor.

Artı Gerçek - Yerel seçimlerde Afyonkarahisar Belediye Başkanı seçilen Burcu Köksal, belediye meclisi toplantısında sığınmacılardan alınan nikah ücretinin 25 kat artırıldığını duyurdu.

Köksal, "Nikâh ücretleri için belirlenen fiyatlar geçici sığınmacılar için 25 kat olarak uygulanır ifadesini ilave ettik. Belediye nikah salonu için belirlenen 400 TL olan genel giderlerin nikâh bedelini onlar için 10 bin lira olarak uygulayacağız" açıklamasını yaptı.

Belediye Meclisi tarafından alınan bu karar tartışmalara neden oldu.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) karar üzerine belediyeye tepki gösterdi.

'İMAM NİKAHI İLE MAĞDUR EDİLEN YİNE KADINLAR OLACAK'

TKDF tarafından yapılan açıklamada, "Köksal'ın göreve geldiği günden itibaren sığınmacılara yönelik ayrımcı tutumunu endişeyle izlendiği" belirtilerek şöyle denildi:

"En son olarak 400 TL olan nikah ücreti Belediye Meclis Kararı ile sığınmacılar için 10 bin TL’ye çıkartıldı. Afyon’da sığınmacıların yerel halka oranı %1.5.

Bu oran belediye eliyle gerçekleştirilen hukuksuzluğun tamamen popülist amaçlar taşıdığını gözler önüne seriyor. Bu ayrımcı uygulama neticesi resmi nikah yaptıramayacağı için imam nikahı ile mağdur edilen yine kadınlar olacak. Burcu Köksal, bu hukuksuz ve ayrımcı uygulamalarınıza bir an önce son verin."

DEM PARTİ'YE YÖNELİK AYRIMCI SÖZLERİYLE DE GÜNDEME GELMİŞTİ

CHP Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal, yerel seçim sürecinde DEM Parti'ye yönelik ayrımcı sözleriyle de gündeme gelmişti.

6 Mart'ta CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in de katıldığı Afyonkarahisar Seçim Koordinasyon Merkezi açılışında öncesinde konuşan Burcu Köksal "Seçildiğimde Afyonkarahisar Belediyesi'nin kapıları DEM Parti hariç her siyasi partiye açık olacak" ifadesini kullanmıştı.

Bunun üzerine CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Köksal’ın sözlerini ‘sürçülisan olmuş’ diyerek düzeltmişti: “Afyon Belediyesi’nin de Uşak Belediyesi’nin de seçildikten sonra kapıları ardına kadar tüm siyasi partilere, Uşaklılara, Afyonlulara açıktır.”

Köksal’sa Özgür Özel’i yalanlamış, “Ben bir dil sürçmesi sonucu değil verdiğim söz üzerine konuştum. Ben ilk günden beri bu sözü verdim. Bu sözümün de arkasındayım” demişti. Burcu Köksal daha sonra Twitter’dan Özel’e meydan okumuştu.

Ardından, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Köksal’a yönelik, “Ya kendine başka iş bulacak ya da başka parti” demişti.

Özgür Özel de konuşmasında belediye başkanlarının yurttaşlara eşit hizmet vereceğine dair taahhütname imzalayacaklarını söylemişti.

CHP de, Burcu Köksal'ın DEM Parti'ye ilişkin ayrımcı sözleri üzerine yazılı açıklama yaparak "Belediyelerimizin kapıları dün olduğu gibi bugün de herkese sonuna kadar açık. Tek bir yurttaşımız dahi kimlikleri nedeniyle haklarından yoksun bırakılmayacak" dedi.

Öte yandan Köksal, peş peşe açıklamalar yaparak "DEM Parti ile yönetmeyeceğim" vurgusuna devam etti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar