Bursa’da gazeteci Yaman Kaya’ya silahlı saldırı

Bursa’da gazeteci Yaman Kaya’ya silahlı saldırı
Yayınlanma:
A+ A-
Bursa’da Başka Gazete İnternet Sitesi Genel Yayın Yönetmeni Yaman Kaya silahlı saldırıya uğradı. Kaya saldırıyı yara almadan atlatırken, Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı saldırıyı kınadı.

Ezgi BULUT


BURSA - Gazeteci Yaman Kaya, akşam saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla silahlı saldırıya uğradığını duyurdu. Kaya, "Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'ndaki işyerimden çıktıktan kısa süre sonra aracımla seyir halindeyken silahlı saldırıya uğradım. Sağlık durumum iyi, şu anda ifade veriyorum. Şimdiden söyleyeyim, yılmayacağım" dedi

'GAZETECİLERE YÖNELİK ŞİDDET EYLEMİ KABUL EDİLEMEZ'

Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi yazılı açıklama yaparak saldırıyı kınadı. Derneğin açıklamasında, şöyle denildi:

Basın özgürlüğünün iktidar tarafından baskı altına alındığı bir dönemde gazetecilere yönelik şiddet eylemi kabul edilemez. Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi, 'Basın özgürlüğünden doğacak sakıncayı gidermenin tek yolu yine basın özgürlüğünün sağlayacağı olanaklardır'. Saldırıyı bir kez daha şiddetle kınıyor ve meslektaşımız Yaman Kaya'ya geçmiş olsun diyoruz. Tesellimiz meslektaşımız Yaman Kaya'nın yara almadan saldırıyı atlatmış olmasıdır. Meslektaşımızın sonuna kadar yanındayız."

4c5f80aa-3fbb-4c12-8011-28d98560e440-1.jpg

'KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı da saldırıyı kınadı. Kolaylı, şu ifadeleri kullandı:

"Mesleğimize ve meslektaşlarımıza yönelik çirkin saldırılara bu akşam Bursa'da bir yenisinin eklendiğini üzülerek haber aldık. Genç meslektaşımız Yaman Kaya, aracıyla evine giderken silahlı bir saldırganın hedefi oldu. Tek tesellimiz meslektaşımızın iğrenç saldırıdan yara almadan kurtulmuş olmasıdır. Halkın haber alma özgürlüğü adına fedakârca görev yapan meslektaşımıza ‘geçmiş olsun’ diyor, eli silahlı saldırganın yakalanarak hak ettiği şekilde cezalandırılmasını bekliyoruz. Bursa Gazeteciler Cemiyeti olarak konunun takipçisi olacağız." (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar