Bursa'da öğretmenler İl Eğitim Müdürü'ne karne verdi... Dinselleşme: 5, Bilimsel Eğitim: 0

Bursa'da öğretmenler İl Eğitim Müdürü'ne karne verdi... Dinselleşme: 5, Bilimsel Eğitim: 0
Eğitim İş Bursa Şubesi, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu’na karne verdi. Alireisoğlu’nun görevdeki birinci yılında başarısız olduğunu söyleyen Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, “Bursa’nın çocukları daha iyisini hak ediyor” dedi.

Ezgi BULUT


BURSA - Eğitim İş Bursa Şubesi, bugün İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu’na karne vererek yeni müfredatı reddettiklerini açıkladı.

AKP iktidarının 'köklerden geleceğe' sloganıyla başlattığı eğitim modelinin, Osmanlı hanedanlığı özentisi ve medrese modeliyle hayata geçirilmeye çalışıldığını ifade eden Yeliz Toy, “Temeli hatalı sayıltılarla, inşası ve yöntemleri sakat, içeriği gerçekdışı Maarif Modeli’ni reddediyoruz. Bilime, matematiğe, mantığa, felsefeye, akıl ve rasyonaliteye dayanmayan çağdaş bilim ve yöntemler yerine dini tasavvufu ölçü olarak kabul eden, ’erdem, değer, eylem’ modeli olarak tanıttığı gerici eğitimin kurumsallaşması ve hukuksallaşması olan bu müfredat, yüz yıllık karşı devrimci sürecinin biricik hayalidir.” dedi.

'ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİ ETKİSİZLEŞTİRECEKLER'

İktidarın bu yeni eğitim modelinde gizli olan bir başka politikanın da Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli isimli medrese programını uygulayacak müderris tipi öğretmenleri yetiştirmek ve istihdam etmek için Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu hayata geçirmek olduğunu ifade eden Toy, “Öğretmenlik mesleğini bir ihtisas mesleği olmaktan çıkararak başöğretmen, uzman öğretmen, sözleşmeli öğretmen, öğretmen, ücretli öğretmen gibi unvanlarla ayrıştırarak mesleğin birliğini bozan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun asıl hedefinin Cumhuriyet’in aydınlanmacı hedefine çağdaş bireyleri yetiştiren Öğretmenlik Mesleğini etkisizleştirmek olduğu ortadadır.” dedi.

whatsapp-gorsel-2024-06-14-saat-16-33-31-277140df.jpg

'ALİREİSOĞLU BEKLENEN BAŞARIYI GÖSTEREMEDİ'

Basın açıklamasında aynı zamanda Bursa’daki görevinde birinci yılını dolduran İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu’na da karne verildi. Alireisoğlu’nun Bursa’da açığa çıkan birtakım usulsüzlüklerin, kamuoyunda tartışılan inşaat ve emlak yolsuzluklarının, çadır skandalı gibi aldatmacaların deşifre olmasından sonra Bursa’ya atandığını hatırlatan Toy, “Ahmet Aliresioğlu, henüz 1. sınıftadır, ancak kendisinden beklenen başarıyı gösterememiş, Bursa’nın eğitim sorunlarını doğru bir şekilde okumayı ve çözümler için doğru plan ve projeleri yazmayı başaramadığından henüz okuma-yazmaya geçememiştir. Bursa’da eğitim adeta can çekişmektedir.” dedi.

KARNEYİ VELİSİNE GÖNDERDİLER

Toy, Bursa’nın öğretmenleri olarak Alireisoğlu’nun bir yıllık çalışmalarını değerlendirdiklerini ve ekibiyle beraber başarısız bularak kendisini sınıfta bıraktıklarını söyledi.

Alireisoğlu’nun karne notları şu şekilde:

• Eğitimi Dinselleştirme: 5

• Eğitimi Özelleştirme ve Ticarileştirme: 5

• Nitelikli Eğitim Ortamı Sağlama: 0

• Çocuklara İş Bulma: 5

• Personeli Koruma: 0

• Yandaşı Koruma: 5

• Kamu Kaynaklarını Koruma: 0

• Öğrenci Sağlığı ve Beslenme: 0

• Laik ve Bilimsel Eğitim: 0

• Okullar Arası Ayrımcılık: 5

• Bilgi Paylaşımı ve Şeffaflık: 0

• Masal Anlatma: 5

Öne Çıkanlar