'Büyük Özgürlük Yürüyüşü' 12'nci gününde: Kars kolu Batman'a, Van kolu Mardin'e ulaştı

'Büyük Özgürlük Yürüyüşü' 12'nci gününde: Kars kolu Batman'a, Van kolu Mardin'e ulaştı
PKK lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun demokratik çözümü talebiyle başlatılan 'Büyük Özgürlük Yürüyüşü' 12'nci gününde. Yürüyüşün Van kolu Mardin'e, Kars kolu da Batman'a ulaştı. İki kol yarın Diyarbakır'da buluşacak.

Artı Gerçek - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve Kürt sorununun demokratik çözümü için siyasetçiler ve demokratik kitle örgütleri yöneticilerinin katılımıyla 12 gündür devam eden 'Büyük Özgürlük Yürüyüşü' finale yaklaşıyor.

Yürüyüşe Kars'tan başlayan ve yarın Diyarbakır'a gidecek ekip, bugün Batman'a ulaştı.Yürüyüşçüler, kent girişindeki Kıra Dağı mevkisinde coşku ile karşılandı. Özgürlük Yolcularını çiçeklerle karşılayan halk, meşaleler yaktı, havai fişekleri patlattı. "Güneşin batmadığı, çiçeklerin solmadığı özgürlüğe yürüyoruz" ve "Roj bilind dibe, Kurdistan azad dibe" (Güneş yükseliyor, Kürdistan özgürleşiyor) pankartlarının açıldığı karşılamaya, davul, zurna ve erbane sesleri eşlik etti.

Karşılama PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için havaya bırakılan 75 beyaz balon ile son buldu. Kitle karşılama sonrası konvoy ile kent merkezine geçti.

'KÜRT HALKI KENDİ DEĞERLERİNE SAYGILI OLUNMASINA İSTİYOR'

Burada konuşan HDK Eşsözcüsü ve DEM Parti Milletvekili Cengiz Çiçek, şunları söyledi:

"Kürtlerin devrimcilerin bir hayali var. Kürt halkı kendi değerleri ile vardır, var olacaktır. Bu değer de Sayın Abdullah Öcalan’dır. Bu yürüyüş, Kürt soruna çözüm ve Sayın Abdullah Öcalan’a özgürlük içindir. 3 yıldır İmralı’dan haber alamıyoruz. Bu devletin bir hukuk devleti olduğunu söyleyenlere sesleniyoruz; bu yürüyüş adalet yürüyüşüdür. Kürt halkı bu topraklarda adalet, kendi değerlerine saygılı olunmasına istiyor. Kürdistan’ın her yeri kayyım, toplu mezarlarla dolu. Yüzyıllık statükocu, inkarcı, asilamilasyonuculara sesleniyoruz. Bizim bir kimliğimiz ve onurumuz var. Dost ve düşman bilsin ki onurumuzdan vazgeçmeyeceğiz.

'BU YÜRÜYÜŞ 31 MART’TA KAYYIMLARI DEF ETME YÜRÜYÜŞÜDÜR'

Bu yürüyüş aynı zamanda bir özgürlük yürüyüşü. Her türlü inkarcı sistemi tarihin çöp sepetine gönderme yürüyüşüdür. Bu yürüyüş Batman’dan Kürt olup, Ankara’da kurt olanlara inat biz yaşamı uğruna ölecek kadar severiz diyen Kemal Pir, Hayri Durmuş’un yürüyüşüdür. Bu hakikat yürüyüşüdür. Sakine Cansız, Aysel Doğanların yürüyüşüdür. Bu yürüyüşe omuz ve destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Kürdistan toprakları, özgürlüğün eşitliğin toprakları olacaktır. Bu yürüyüş demokrasi mücadelesini büyütme, bu yürüyüş 31 Mart’ta kayyımları def etme yürüyüşüdür. Bu yürüyüş son değildir ve bir starttır.

VAN KOLU MARDİN'DE: YÖRESEL KIYAFETLERLE KARŞILAMA

Yürüyüşün Van kolunda yer alan siyasetçiler ve demokratik kitle örgütü temsilcileri, Mardin'in Mazıdağı ilçesinde yürüyüşlerini sürdürdü. Bir süre halaya duran yürüyüşçüler, daha sonra kent merkezine geçti.Yürüyüşçüler, kentte bulunan bir petrolde davul ve zurna eşliğinde karşılandı. Birçok kişi de yöresel kıyafetlerle karşılamaya katıldı.

Yürüyüşçüler, kitleyle birlikte daha sonra kent meydanına kadar yürüdü.

KOCA: 'ÊDÎ BES E' YÜRÜYÜŞÜDÜR

Yürüyüş sonrası konuşan DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, talepleri dile getirdi. Koca, "Kalıcı ve onurlu bir barış, eşitlik ve özgürlük için yürüyorlar. Bu yürüyüş faşizm karanlığına karşı demokratik cumhuriyetin yolunu açma yürüyüşüdür. O yüzden karanlığı def edip, yeni bir yol bulma yürüyüşüdür. Kürt halkının kendi kaderini belirleme yürüyüşüdür. Barış annelerinin ‘Êdî bes e (Artık yeter)’ yürüyüşüdür. En ağır bedelleri ödemiş Kürt halkının yürüyüşüdür" ifadelerini kullandı.

Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması talebiyle cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerine dikkati çeken Koca, “Barış için ses olan açlık grevi direnişlerine selam olsun. Barış Anneleri öncülüğünde yürüyen Adalet Nöbetleri'ne selam olsun. Barışı birlikte inşa edeceğiz" diye kaydetti.

DEM Parti Mazıdağı Belediye Eşbaşkan adayları Hamdin Demir ve Kudret Uçuk ise, yürüyüşçüleri selamlayarak, “Bu sorun çözülene kadar yürüyüş devam edecek. Zaman özgürlük zamandır" dedi.

Yürüyüşçülerin bir sonraki durağı Diyarbakır'ın Çınar ilçesi olacak. (MA)

Öne Çıkanlar