Çanakkale orman yangını devam ediyor: Köy tahliye edildi

Çanakkale orman yangını devam ediyor: Köy tahliye edildi
Çanakkale'de Damyeri'nde çıkan orman yangını rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Orman yakınındaki Kayadere köyü boşaltıldı. Valilik tarafından yapılan açıklamada can ve mal kaybı olmadığı bildirildi.

Artı Gerçek - Çanakkale'de Damyeri mevkisindeki ormanda saat 12.30 sıralarında yangını çıktı. Ekipler yangına, havadan ve karadan müdahale ederken, yangın rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.

Çanakkale Valiliği, yangın bölgesinin yakınındaki Kayadere köyünün tedbir amacıyla boşaltıldığını duyurdu.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI: CAN KAYBI VEYA YARALANAN YOK

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Kayadere köyünde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Aktaş, gazetecilere, tedbir amaçlı köyü boşaltma kararı aldıklarını söyledi. Köyde yaşayanları il merkezindeki Terzioğlu Yurdu'nda misafir edileceklerini belirten Aktaş, "Vatandaşlarımızın kendi mal ve can güvenliği açısından dikkatli olmaları çok önem arz etmekte." dedi.

Vali Aktaş, civar köylerde şu anda tehlike görülmediğini ancak rüzgarın etkili olduğunu dile getirdi. Bu nedenle önlem aldıklarını aktaran Aktaş, "Çanakkale merkezde Kayadere köyümüze yakın yangın mahallindeki köylerimizdeki vatandaşlarımızın da teyakkuzda ve dikkatli olmaları önem arz etmekte. Can ve mal güvenliği, trafik güvenliği açısından Çan-Çanakkale yolunu geçici olarak trafiğe kapatmış bulunuyoruz. Yolu kullanacak vatandaşlarımızın alternatif güzergahları kullanmaları önem arz etmekte." diye konuştu. Söndürme çalışmaları için orman teşkilatının tüm imkanlarını seferber ettiğini, en kısa sürede kontrol altına alınmaya çalışıldığını anlatan Aktaş, yangın nedeniyle şu ana kadar can kaybı veya yaralanan olmadığını sözlerine ekledi.

BÖLGE SAKİNLERİNE UYARI

Çanakkale Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Kayadere köyü civarında devam eden orman yangınına havadan ve karadan müdahalenin sürdüğü belirtildi.

Açıklamada, "Damyeri mevkisi tedbir amaçlı boşaltılacak olup vatandaşlarımız Terzioğlu Kız Öğrenci Yurdu'nda misafir edilecektir. Rüzgarın kuvvetli olması sebebiyle yangının büyüme riski olduğundan yangın mahalline yakın civardaki köy ve mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın da teyakkuzda olmaları önemlidir." ifadesine yer verildi.

İZMİR'DEKİ YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

İzmir'in Ödemiş ilçesindeki Karadoğan Mahallesi yakınlarındaki ormanda da bugün saat 11.30 sıralarında yangın çıktı. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nün müdahale ettiği yangın iki saatte kontrol altına alındı. Bölgedeki soğutma çalışmaları başlatıldı. (AA-DHA)

Öne Çıkanlar