CANLI BLOG | Maraş'ta 7,7'lik deprem: 10 ilde 2 bin 379 ölü

CANLI BLOG | Maraş'ta 7,7'lik deprem: 10 ilde 2 bin 379 ölü
Maraş Pazarcık merkezli 7,7 ve Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle on ilde binlerce bina yıkıldı, çok sayıda can kaybı var. Yıkılan binaların bulunduğu bölgelerde arama kurtarma çalışmaları başlatıldı.

Artı Gerçek - Türkiye'nin Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinde birçok il, saat 04.17'de Maraş merkezli Richter ölçeğine göre 7.7 büyüklüğünde depremle sallandı. AFAD'dan alınan bilgiye göre yerin 7 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, yurdun büyük büyük bölümünden hissedildi. Birçok ilden can kaybı haberleri geldi. Depremin ardından birçok ilde peş peşe artçı depremler meydana geldi. Saat 13.24’te bir büyük deprem daha meydana geldi. Kandilli, Maraş Gözpınar-Ekinözü'nde 7.5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıklarken, AFAD da Maraş Elbistan’da büyüklüğü 7.6 olan bir deprem daha meydana geldiğini söyledi.

Dakika dakika gelişmeler şöyle:

03.23 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki depremde Diyarbakır'da yıkılan binanın enkazından, arama kurtarma çalışmaları sonucu yaklaşık 21 saat sonra bir kadın yaralı olarak çıkarıldı.

03:20 Fransa’nın Maraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremler dolayısıyla gönderdiği 136 kişilik iki enkaz altı arama ve kurtarma ekibinin yola çıktığı bildirildi. Fransa Sivil Savunma birimi de Türkiye için yola çıkan kurtarma ekibinin görsellerini Twitter’dan paylaştı.

02:43 T24 yayınında konuşan TİP Hatay Milletvekili Barış Atay: “Hiç elektrik yok. Sıfır. AFAD yok. AFAD hiç gelmemiş buraya. Yan yana beş altı apartmanın yıkıntısını vatandaşlar bir hafriyat gibi kazıyorlar. İnsanlar bir umut yakınlarına ulaştıklarına düşünüyorlar, henüz canlı çıkartma umudu olacak enkazlara iş makineleriyle girmiş durumdalar. Burada ‘Bunu yapmayın’ diyecek bir kişi bile yok. Hatay’ın bütün ilçeleri resmen terk edilmiş durumda. 15 dakikada gördüğüm manzara bu. Burada hiç kimse yok. Ateş yakmış insanlar var, çaresizce binalara bakıyorlar. Kamu kurumlarının tamamı yıkılmış durumda. Yollar kullanılmaz durumda.”

02.36 Fransa’nın depremler dolayısıyla gönderdiği 136 kişilik 2 enkaz altı arama ve kurtarma ekibinin yola çıktığı bildirildi. Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Fransa İçişleri Bakanlığına bağlı 136 kişilik 2 enkaz altı arama ve kurtarma ekibinin Türkiye’ye doğru yola çıktığını belirtti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, yardım ekibiyle birlikte 10 arama kurtarma köpeğinin de gönderildiği ifade edildi.

02.13 Deniz Kuvvetleri'ne ait TCG İskenderun gemisi, yaralıları Mersin’e ulaştırmak için Hatay İskenderun Limanı'na ulaştı.

02.05 CHP HATAY MİLLETVEKİLİ TOPAL: ÇOK CİDDİ KAYIPLAR VAR

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal öğlen saatlerinden itibaren Hatay'a arama kurtarma ekiplerinin ve yardımın ulaşmadığıyla ilgili yaptığı paylaşımların ardından bağlandığı Halk TV yayınında, "Samandağ ilçemize, Defne ilçemize tek bir ekip gelmedi. 14 saattir bekliyoruz. Antakya, Samandağ, Defne, Kırıkhan, İskenderun merkezde çok ciddi kayıplar, yıkımlar var" açıklamasında bulundu.

Topal, "En az 50 km gittim hasar görmeyen bir binaya rastlamadım. Burada mevcut olan asker lojmanları ve birliğin tamamı, AFAD binası da çöktü. Kurumlar işlemez halde acil bir şekilde dışarıdan yardıma ihtiyaç var" ifadelerini kullandı.

02:05 Cüneyt Özdemir’in yayınına bağlanan eski Hatayspor başkanı Zekiye Yiğitbaşı: “Durum çok vahim, Antakya artık yok! 10 bloklu kocaman bir site yerle bir oldu. Binlerce kişi öldü. AFAD yok, devlet yok. Hiçbir şey yok! Terk edildik, her zamanki gibi terk edildik!”

01.47 Depremde yaralanan yaklaşık 45 kişiyi taşıyan askeri uçak, Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait askeri uçakla Adıyaman'dan İstanbul'a getirilen yaralılar, sağlık ekiplerince sedyelerle ambulanslara alındı. Yaralıların, başta Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olmak üzere İstanbul'daki çeşitli hastanelere sevk edileceği öğrenildi.

01.39 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, deprem bölgelerinde 813 ambulans ve 227 UMKE Timi'nin görev yaptığını bildirdi.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti: "Şu an itibarıyla 813 ambulans ve 227 UMKE Timi afet bölgesinde. Sayıları, ülke genelinden bölgeye yeni intikal edenlerle artıyor. Bölgede, Bakanlığımız tarafından görevlendirilen 4 bin 221 sağlık personeli görev yapıyor. Bu sayı da gönüllüler ve görevlendirmelerle artış halinde."

01:33 ELAZIĞ’DAKİ ENKAZ ÇALIŞMASINDA DOĞALGAZ SIZINTISI

Maraş’ta 7.6 büyüklüğündeki ikinci depremde çöken binanın enkazında arama kurtarma çalışmaları devam ederken, doğalgaz sızıntısı meydana geldi.

01.25 Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Türkiye'deki deprem nedeniyle kurtarma ekiplerinin yanı sıra depremde yaralananların tedavisi için sahra hastanesi gönderdi. Bakanlık açıklamasında, "Depremzedelere doğrudan afet bölgesinde yardım sağlamak amacıyla Türkiye’ye hava yoluyla taşınabilen bir sahra hastanesi gönderildi. Hastanede çalışan 40’tan fazla uzman nitelikli tıbbi yardım sağlayacak" ifadelerine yer verildi.

01:19 Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce: Kahramanmaraş Trabzon Caddesi’ndeyiz. Üzülerek söylüyorum ki burada asker yok, polis yok, çorba yok, battaniye yok. Hiçbir şey yok burada!

01:17 NTV’ye konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kentte can kaybının 109’a yükseldiğini bildirdi.

01:12 Türk Hava Yolları, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ çıkışlı tüm uçuşları 13 Şubat’a kadar 100 TL’ye sabitledi.

01:09 Gazeteci Ruşen Takva, Adıyaman’da yıkılan bir binanın videosunu paylaştı. Arama kurtarma ekiplerinin gelmediğini söyledi.

01.00 İlk depremin merkezi Maraş Pazarcık'ta iki kişi daha enkaz altından kurtarıldı.

00.45 Deprem bölgesinden İstanbul'a getirilen yaralılar hastanelere sevk ediliyor. Atatürk Havalimanı'na inen uçakta bulunan 45 yaralı ambulanslara taşınarak İstanbul'daki çeşitli hastanelere sevk edildi.

00.32 Maraş’ta 5.3 büyüklüğünde artçı bir deprem daha oldu.

00.40 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ölü sayısının 2 bin 379, yaralı sayısının 14 bin 483 olduğunu açıkladı. Yıkılan bina sayısı 4 bin 758.

00.14 Milli Savunma Bakanı Akar, TCG İskenderun gemisinin bu gece İskenderun Limanına yanaşarak yaralıları Mersin'deki hastanelere sevk edeceğini bildirdi.

6 Şubat 2023

23:55 TİP Hatay Milletvekili Barış Atay: Havaalanı var, inemiyorsun. Yol var gidemiyorsun. Şehre giremiyorsun. Binlerce insan göçük altında. Yetkili yok. Otobandaki karı küremekten, yola tuz dökmekten bile aciz bir iktidarsınız. 20 saat oldu hala arama kurtarma çalışması başlatamadınız. Bu insanların katilisiniz.

23:52 İBB Başkanı İmamoğlu: İBB arama kurtarma ekipleri afet bölgesinde. Hatay’a ulaşan ilk ekibimiz 8 vatandaşımızı enkazdan sağ kurtardı. Hatay’da şu an 100 kişilik ekibimiz var. Gaziantep’ten 108, Adana’dan 100 kişilik ekibimiz Hatay’a ulaşmak üzere. Bu gece İstanbul’dan 100 kişilik tim daha yola çıkıyor.

23:45 AFAD Maraş'ta 5.5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiğini duyurdu.

23:41 ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak depremde hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti, yaralılara şifa diledi. Erdoğan ayrıca, DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu’yla telefonda görüştü.

23.30 ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede “Depremden etkilenenlere her türlü yardımı sağlamaya hazırız” dedi.

23:27 AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, depremde 2 bin 316 kişi öldüğünü, 13 bin 293 yaralının ve 6 bin 217 binanın yıkıldığını belirtti. Tatar, 6 bin 445 kişi enkazdan çıkarıldığı söyledi.

23:15 Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Urfa’da arama kurtarma çalışmalarını inceledi: 48 kaybımız var, 103 yaralının 24’ü yoğun bakımda.

22:35 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Maraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle 7 günlük ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

22:18 Yurt genelindeki AFAD il müdürlüklerinin teyakkuz halinde olduğu bilgisini paylaşan Tatar, afet bölgesindeki illere toplam 250 milyon TL acil durum ödeneği gönderildiğini açıkladı.

22.18 Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde aynı aileden dört kişi enkaz altından kurtarıldı.

22.12 İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İYİ Parti Antakya Kadın Politikaları Başkanı Özge Alkan'ın eşi ve 12 günlük bebeğinin enkaz altında vefat ettiğini duyurdu.

22.08 AFAD Maraş merkezli depremlerde bin 762 kişinin vefat ettiğini 12 bin 68 kişinin yaralandığını, 5 bin 606 binanın yıkıldığını bildirdi.

21.29 İstanbul Valisi Yerlikaya: Saat 20.00 itibarıyla İstanbul'umuzdan; 23 uçak ve 3 bin 746 personelimiz ile Bölge Müdürlükleri, Büyükşehir ve İlçe Belediyelerince gönderilen 413 iş makinesi, başta Hatay olmak üzere deprem bölgesine sevk edildi.

21:22 Canlı yayında yardım çağrısı yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, şehirde bin 200 civarı binanın yıkıldığını, kurtarma çalışmaları için yeterli imkanlarının olmadığını söyledi.

21.18 AFAD, şu ana kadar 5 bin 606 binanın yıkıldığını bildirdi.

21.15 AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Tatar: BOTAŞ, bölgede ham petrol akışını tedbiren durdurmuş durumda. Bu, tamamen tedbiren alınan bir karar.

21.11 Kandilli Rasathanesi Maraş Göksun'da 5.3 büyüklüğünde artçı deprem yaşandığını duyurdu.

20.39 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de meydana gelen depremler sebebiyle 7 gün süreyle milli yas ilan edildiğini açıkladı.

20.20 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Depremlerde can kaybı bin 651'e yükseldi. 11 bin 119 yaralımız var.

20.00 Kandilli Rasathanesi, Maraş’ta 4.0, Adana'da 3.6 büyüklüğünde artçı deprem meydana geldiğini duyurdu

YIRTDIŞINDAN YARDIMLAR GELİYOR

19.30 Yunan Hava Kuvvetlerine ait C130, İtalyan Hava Kuvvetlerine ait P180 ve Romanya’ya ait 2 adet C-27 askeri nakliye uçağı Türk hava sahası üzerinden deprem bölgelerine uçuyor.

19:07 Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem pek çok artçı da üretti. Saat 19:05’e kadar büyüklüğü 4,5’in üstünde 42 artçı meydana geldi.

19.00 Malatya Valiliği: DSİ Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından baraj ve göletlerimiz kontrol edildi. Sultansuyu barajı tedbiren kademeli olarak boşaltılacak. Barajın mansap kısmında bulunan vatandaşlarımız tedbirli olsunlar.

18:55 Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropoulou ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis deprem dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak taziyelerini iletti, yaralılara şifa diledi.

18.51 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, depremden etkilenen 10 ilde kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulüplerinin 13 Şubat'a kadar tatil edildiğini duyurdu.

18:31 AFAD merkezinde konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay:

Maraş: 234 ölü, 1700 yaralı, 310 yıkılan bina.

Hatay: 520 ölü, 700 yaralı, 1278 bina

Osmaniye: 205 ölü, 1003 yaralı, 101 yıkılan bina.

Adıyaman: 20 ölü, 200 yaralı, 600 yıkılan bina.

Diyarbakır: 46 ölü, 557 yaralı ve 20 yıkılan bina.

Urfa: 30 ölü, 1071 yaralı ve 201 yıkılan bina.

Antep: 309 ölü, 1597 yaralı, 581 yıkılan bina.

Kilis: 13 ölü, 244 yaralı.

Adana: 58 ölü, 720 yaralı, 25 yıkılan bina.

Malatya: 106 kayıp, 1941 yaralı, 300 yıkılan bina.

Elazığ: Altı yıkılan bina

18.34: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, son bilgileri paylaştı: Toplam ölü sayısı 1541. 9 bin 733 yaralımız, 3 bin 471 yıkılan binamız var. Hatay'da 520 can kaybı var

18.25 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, depremi fırsat bilerek fahiş fiyat artışı yapan bazı otobüs firmaları ile battaniye gibi eşya satan işletmeler hakkında inceleme başlattı.

18.20 İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 7.7 ve 7.6'lık depremlerin vurduğu Maraş'ın Elbistan İlçe Başkanı Serhat Özdemir'in vefat ettiğini duyurdu.

İSKENDERUN'DA YANGIN

18.05 İskenderun Limanında depremin ardından devrilen konteynerlerde yangın çıktı. Maraş Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki deprem sırasında İskenderun ilçesindeki liman sahasında bulunan konteynerler devrildi. Konteynerlerde daha sonra henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangın dronla da görüntülendi.

18.00 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan ile Akşener, görüşmede, deprem sonrası bölgedeki durum ve arama kurtarma çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

17.50 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile depreme dair telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan ile Bahçeli, görüşmede, deprem sonrası bölgedeki durum ve arama kurtarma çalışmaları hakkında değerlendirmede bulundu.

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA TATİL

17.35 12 ilde daha üniversitelerde bahar dönemi ertelendi. YÖK'ten yapılan açıklama şu şekilde:

"Maraş merkezli depremden etkilenen 10 ilimizdeki yükseköğretim kurumlarında bahar yarıyılı eğitim ve öğretim dönemine ara verilmişti. Yurt ve kampüs imkânlarının ihtiyaç hâlinde kullanıma sunulmak üzere Antalya, Bingöl, Elazığ, Erzincan, Karaman, Kayseri, Konya, Mardin, Mersin, Niğde, Sivas, Tunceli illerimizdeki yükseköğretim kurumlarında da bahar yarıyılı eğitim ve öğretim dönemi daha sonra açıklanacak bir tarihe kadar ertelenmiştir."

17.22 AFAD: Yıkılan bina sayısı 2834, yaralı sayısı 8533, vefat eden sayısı 1498'e yükseldi. Ulaşılamayan bölge kalmadı, çalışmalar devam ediyor.

17.05 Osmaniye'de bir kişi daha enkaz altından kurtarıldı.

TÜM TÜRKİYE'DE OKULLAR BİR HAFTA TATİL EDİLDİ

17.00 Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem nedeniyle bugünden itibaren tüm Türkiye’de tüm okulların 13 Şubat’a kadar, bir hafta tatil edildiğin açıkladı.

16.44 İskenderun'da bir kişi yaralı olarak enkaz altından çıkarıldı.

AFAD ÖLÜ SAYISINI 1121 OLARAK AÇIKLADI

16.37 AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, can kaybının 1121'e yükseldiğini açıkladı. Yaralı sayısı 7 bin 634 olurken yıkık bina sayısı da 2 bin 834 olarak tespit edildi.

Tatar'ın güncel bilgileri içeren açıklaması şöyle:

"Aldığımız en son bilgi 1121 vatandaşımızı kaybettik 7 bin 634 yaralımız var. Yıkık bina sayımız 2 bin 834. Ülke olarak çok büyük bir sınavdan geçiyoruz.

Oradaki vatandaşlarımızı daha da tedirgin edecek paylaşımlar yapanlar var. Sosyal medyada dolaşan deprem olacak gibi iddialar var bunlar akıl dışı, bilim dışı iddialardır. Nerede hangi noktada hangi büyüklükte deprem olacağını söylemek mümkün değildir. Çok büyük bir deprem yaşadık. Bu depremden sonra 120’nin üzerinde artçı sarsıntı meydana geldi. Tabii doğal olarak ülkemizin başka yerlerinde de her gün olduğu gibi depremler meydana geliyor. Günde 60- 70 deprem kaydediyoruz."

16.25 ABD Başkanı Biden: "Türkiye ve Suriye'de meydana gelen depremin yol açtığı can kaybı ve tahribat nedeniyle derin üzüntü içindeyim.Ekibime her türlü yardımı sağlama talimatı verdim"

YENİ BİR DEPREM DAHA: 5.9 ve 5.1

15.26 Maraş'ın Göksun ilçesinde 5.9 ve 5.1 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi

15.14 TBMM Başkanı Mustafa Şentop: TBMM Genel Kurulu yaşanan deprem felaketi nedeniyle yarın toplanarak çalışmalarına ara verecek. Adıyaman Milletvekilimiz Yakup Taş ve ailesine henüz ulaşamadık.

CAN KAYBI 1014'E, YARALI SAYISI 7 BİN 3'E YÜKSELDİ

15.08 AFAD Başkanı Yunus Sezer açıklama yaptı. Sezer’in açıklamasına göre; depremde can kaybı 1014'e yükseldi. Sezer ayrıca 2 bin 824 binanın hasar gördüğünü söyledi. Yaralı sayısı da 7 bin 3 oldu. Sezer'in açıklamasına göre; şu ana kadar 105 artçı deprem söz konusu.

14.51 AFAD: Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerden sonra şu an itibarıyla Doğu Akdeniz'de kıyılarımızı etkileyecek herhangi bir tsunami tehlikesi bulunmamaktadır."

14.07 Maraş'ta ikinci kez meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki depremin ardından Antep ve Maraş havalimanları uçuşlara kapatıldı. Hatay Havalimanı da pisti depremde zarar gördüğü için uçuşlara kapatılmıştı.

AFAD: YENİ DEPREM, ESKİSİNDEN BAĞIMSIZ BİR DEPREM

13.51 AFAD Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, açıklamalarda bulunuyor: Yeni deprem, eskisinden bağımsız bir deprem.

İKİNCİ BÜYÜK DEPREM, CANLI YAYINDA BİNA YIKILDI

13.34 Maraş'ın Pazarcık ilçesindeki 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından bir büyük deprem daha meydana geldi. AFAD, Maraş'ta 7.6 büyüklüğünde ikinci bir deprem meydana geldiğini duyurdu. Deprem nedeniyle haber kanallarının canlı yayın yaptığı sırada birçok bina yıkıldı. Ekipler geri çekilmek zorunda kaldı.

13.31 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile telefonda görüştü, ildeki duruma ilişkin bilgi aldı.

13.09 Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı:

912 ölü
5385 yaralı
2470 kurtarılan
2818 bina yıkıldı

AFAD, DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ 7,7 OLARAK REVİZE ETTİ

12.54 AFAD, saat 04.17'de Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen depremin büyüklüğünü ayrıntılı sismolojik çalışmalar sonrası 7,7 olarak revize etti.

ADANA'DA 36 KİŞİ ÖLDÜ

12:51 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Adana Valisi Süleyman Elban, İl Koordinasyon Merkezi'nde depremle ilgili bir değerlendirme yaptı.
Bakan Derya Yanık da şu ana kadar Çukurova ilçesinde 6, Tufanbeyli ilçesinde ise 1 binanın hasar gördüğünü, şu ana kadar 36 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Yanık, öncelikli olarak enkaz altında kalan vatandaşları sağ olarak kurtarılması için çalışmanın titizlikle yürütüldüğünü belirterek, "Tam bir dayanışma görüntüsüyle bu süreci atlatacağız. Kış şartlarından dolayı maalesef depremin etkilerini biraz daha yoğun hissediliyor. Kurum ve kuruluşlarımızı görevini eksiksiz olarak yerine getirmektedir" diye konuştu.

12.15 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı dezenformasyon içerikli deprem paylaşımlarına soruşturma başlattı.

12.05 Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü: "İlk yapılan tespitlerde Bakanlığımızın yurtlarında yıkım meydana gelmediği, enkaz altında kalanların bulunmadığı tespit edilmiştir."

CEZA VE TEVKİFEVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ: HÜKÜMLÜ VE TUTUKLULARDAN YARALANAN YOK

12.02 Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, "Depremden etkilenen bölgedeki ceza infaz kurumlarımızda kalan hükümlü ve tutuklulardan yaralanan veya hayatını kaybeden bulunmamaktadır" açıklamasını yaptı.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "Kahramanmaraş ilimizde meydana gelen ve çevre illerimizde hissedilen 7.4 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Depremden etkilenen bölgedeki ceza infaz kurumlarımızda kalan hükümlü ve tutuklulardan yaralanan veya hayatını kaybeden bulunmamaktadır. Bölgedeki ceza ve infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutukluların aileleri ile görüşmeleri konusunda gerekli kolaylık sağlanmaktadır" denildi.

ÜÇ ASKER VEFAT ETTİ

11. 56 Milli Savunma Bakanı Akar, üç askerin vefat ettiğini ve yaralıların olduğunu açıkladı. Birliklerde tekrar yoklamalar alınıyor.

11.40: Spor Bakanı Kasapoğlu, yaptığı açıklamayla tüm ulusal spor organizasyonları ikinci bir açıklamaya kadar durdurulduğunu duyurdu

11.33 YÖK: Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Kahramanmaraş, Adana, Malatya, Adıyaman, Hatay, Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Osmaniye illerindeki yükseköğretim kurumlarımızda ikinci bir duyuruya kadar eğitim öğretime ara verilmiştir.

'DİYARBAKIR'DA MAHPUSLARIN SAĞLIK DURUMLARI İYİ'

11.26: İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, "Diyarbakır Hapishanesindeki mahpusları ziyaret ettim. Mahpusların sağlık durumları iyi, hapishanede hasar bulunmadığını söylediler. Mahpuslar, yakınları için endişe içindeler. Yetkililer, mahpusların yakınları ile iletişim kurmalarını sağlamalı" açıklaması yaptı.

11.24 Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya illerimizde bugün itibarıyla eğitim öğretime 2 hafta ara veriyoruz. Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye ve Kilis illerimizde 1 hafta eğitim öğretime ara vereceğiz.

11.15 Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu Sözcüsü Doğan Hatun: Dokuzu merkezde 21 yapı yıkıldı. Çok katlı binalar yıkıldı. Bağlar ilçesinde hasarlı yapılar var. Hızlı bir şekilde yıkılması için çalışmalar başlatılmış durumda. Hasarlı 100 yapı tespit ettik. Tabi bu şu anda sahanın yüzde 20'sini kapsıyor. 23 can kaybı var, enkazdan 400 kişi yaralı kurtarıldı.

11.11 İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Buğra Kavuncu, Antep Nurdağ İlçe Başkanı Bünyamin Tek ve eşinin meydana gelen depremde hayatını kaybettiğini duyurdu.

11.08 Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye'deki deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi.

11.05 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Türkiye ile tam dayanışmadayız. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'yla temastayım. NATO müttefikleri şu anda destek için seferber olmuş durumda.

REUTERS: CEYHAN LİMANI'NDA FAALİYETLER DURDURULDU

10.59 Reuters ajansı, deprem nedeniyle Ceyhan limanında faaliyetlerin durdurulduğunu duyurdu. Haber, Tribeca Denizcilik Hizmetleri şirketine dayandırıldı.

İL İL SON DURUM AÇIKLANDI

10.02 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay depremdeki son durumla ilgili açıklama yaptı. Oktay, 10 ilde 284 kişinin vefat ettiğini, 2 bin 323 kişinin yaralandığını, 1710 binanın da yıkıldığını açıkladı.

Oktay'ın açıklamasına göre il il son durum şöyle:

Maraş: 70 ölü, 200 yaralı, 300 bina yıkıldı.
Hatay: 4 ölü, 7 yaralı,
Osmaniye: 20 ölü, 200 yaralı, 83 bina yıkıldı.
Adıyaman: 13 ölü, 22 yaralı, 100 bina yıkıldı.
Diyarbakır: 14
Urfa: 18 ölü, 200 yaralı, 60 bina yıkıldı.
Antep: 80 ölü, 600 yaralı
Kilis: 8 ölü
Adana: 10 ölü, 118 yaralı
Malatya: 47 ölü

Oktay şu bilgileri verdi:

"Depremin ardından bakanlarımız bölgeye gitti. Son derece ağır hava şartlarıyla mücadele ediyoruz.

Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş illeri ile Pazarcık, İslahiye, Reyhanlı ve Hassa ilçelerine doğalgaz akışı durduruldu.

Hatay Havalimanı şu anda uçuşa kapalı. Maraş ve Antep'i de sivil uçuşlara kapatmış durumdayız.

Deprem bölgelerine şu ana kadar 102 mobil baz istasyonu gönderilmiştir ve devreye alınmaya başlanmıştır.

En büyüğü 6,6 olan 78 artçı deprem meydana geldi. Artçı depremlerin ana depremden daha tehlikeli olduğunu hatırlatmak isterim.

"Bir hafta tüm okullarımız bu 10 ilimizde tatil ama sonrasıyla alakalı bakanımızla değerlendireceğiz."

09:36 EGM: Deprem sonrasında, sosyal medya platformları üzerinden yardım çağrısında bulunan vatandaşlarımızın adres bilgileri ivedilikle tespit edilerek ilgili birimlerle koordinasyon kuruluyor. Ayrıca provokatif paylaşımda bulunduğu değerlendirilen 13 hesap yöneticisi tespit edildi.

09:31 Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, kentte 100 binanın yıkıldığını 28 kişinin öldüğü açıkladı.

09.19 Kilis Valiliği: 07.15 itibarıyla 49 ihbar alınmıştır. Musabeyli ilçesinde 4 ölü, 10 yaralı bulunmaktadır.

Saat 09.11 Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi. Azerbaycan, deprem nedeniyle Türkiye'ye 370 kişilik arama kurtarma ekibi gönderecek.

Saat 08.48 İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, bölgeye İstanbul'dan arama kurtarma ekipleri ve yardım malzemesinin gönderildiğini bildirdi.

Saat 08.42 AFAD bölgede toplam 66 artçı sarsıntının meydana geldiğini açıkladı.

Saat 08.38 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, KKTC'de hissedilen depremde, ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı olmadığını açıkladı.

Saat 08.25 Cumhurbaşkanı Erdoğan, valilerle görüşmelerinde depremden etkilenen bölgelerdeki durum ve arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı.

08:20 ABD, Türkiye’ye deprem için ‘gerekli her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğunu’ bildirdi.

08:15 Hatay Valisi Rahmi Doğan, “İskenderun'daki ve Antakya'daki devlet hastaneleri yıkıldı. Şu anda jandarmanın bahçesine bir karargah kurduk, bütün birimleri buraya topladık. Elimizdeki imkanlarla oralara müdahale etmeye çalışıyoruz. Havaalanı pistinde biraz sıkıntı var, uçakların inmesinde problem yaşanıyor. Mevcut imkanlarımızla faaliyetleri koordine ediyoruz” dedi.

08:02 Antep Valisi Davut Gül: “Depremin ardından ilk andan itibaren 657 ihbar aldık, tamamı değerlendirildi, kent genelinde 531 göçük söz konusu” dedi.

07:48 NTV’ye konuşan Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar ”Adıyaman’da çok sayıda bina göçük durumda. 28 kişi öldü. Yıkılan bina sayısı en az 100 civarında” dedi.

07:45 AFAD, depremde saat 06:30 itibarıyla yedi ilde 76 kişinin vefat ettiğini, 440 kişinin yaralandığını açıkladı.

07:34 İlk açıklamalara göre toplam can kaybı Malatya’da 23, Diyarbakır’da altı, Urfa’da 15, Osmaniye’de beş olmak üzere en az 49.

Depremden en çok etkilenen kent Maraş’taysa Vali Ömer Faruk Coşkun, “Şu an yıkılan bina ile ölü ve yaralı sayısı vermemiz mümkün değil. Hasar ciddi” dedi

07:23 İletişim Başkanlığı, GSM operatörlerinin kapasite arttırdığını duyurdu.

07:15 AFAD: Depremin ardından en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere an itibarıyla 32 artçı deprem meydana geldi.

07:15 İstanbul, İzmir ve Ankara büyükşehir belediye başkanları bölgeye ekiplerin gönderildiğini açıkladı.

07:12 Diyarbakır Galeria B enkazında başlatılan arama kurtarma çalışmalarında bir vatandaş yaralı olarak kurtarıldı.

07:05 Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su “(Depremde) 6 bina yıkıldı, 6 vatandaşımız hayatını kaybetti, 79 vatandaşımız yaralandı” dedi.

07:03 AFAD tarafından “Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde ERCC (Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi) üzerinden kentsel arama ve kurtarma alanında uluslararası yardım çağrısında bulunulmuştur” bilgisi verildi.

07:00 Malatya Valisi Hulusi Şahin, kentte depremde şu ana kadar 23 kişinin hayatını kaybettiğini, 420 kişinin yaralandığını, 140 binanın yıkıldığını belirtti.

06:54 MSB: TSK İnsani Yardım Tugayı unsurları ile AFAD’ın talepleri kapsamında nakliye uçakları göreve hazırdır. Taleplerin karşılanması için koordinasyona başlanmıştır.

06:49 Urfa Valisi Salih Ayhan “(Depremde) Şu an 15 vatandaşımız vefat etti, 30 vatandaşımız da yaralı” bilgisini geçti. Ayhan, NTV yayınında yedi kişinin enkaz altından çıkarıldığını söyledi.

06:43 Gazeteci Sedat Yılmaz, Diyarbakır’da tıkanan trafiği paylaştı. İş makineleri yıkım bölgelerine ulaşamıyor.

06:36 Malatya Valisi Hulusi Şahin: İlk belirlemelere göre 130 bina yıkıldı. 100’ü aşkın yaralı var, üç kişinin enkazdan cesedi çıkarıldı. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

06:22 Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar: İlk belirlemelere göre üç apartman tamamen yıkıldı. Ekipler buraya gelemiyor. Lütfen vatandaşlarımız yolları boşaltsın.

06:19 Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık: Deprem bölgesine kan sevkiyatı yapıyoruz. Ulusal kan stoklarımız mevcut, ilave ihtiyaçlar için vatandaşları kan bağışına davet ediyoruz.

06:19 AFAD’dan uyarı: Haberleşmelerinizi kısa mesaj servisi SMS ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapınız. Hayati durumlar dışında telefon görüşmesi yapmaktan kaçının.

06:09 NTV’ye konuşan Urfa Valisi Salih Ayhan: İlk bilgilere göre kentimizde 10 kişi hayatını kaybetti, 16 bina yıkıldı. 18 binada çalışmalar sürüyor.

06.00 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:

* Türkiye’nin birçok noktasından arama kurtarma ekipleri ilgili bölgelere sevk ediliyor. Bazı yerlerde ciddi trafik sıkıntıları söz konusu. Ambulans ve arama kurtarma ekiplerine yol açabilmek için vatandaşlarımızın araçları hareket ettirmemesi önem taşımaktadır.

* Cep telefonları deprem bölgeleri dışında kullanılmamalı. Sosyal medyada kirli bilgi, bu ülkeye en büyük ihanettir. Sosyal medyadaki dezenformasyonlar yanıltıcı, meşgul edici ve milletimizi üzen bir noktaya getirir.

* Şu ana kadar en büyüğü 6,6 olmak üzere 22 artçı deprem oldu. Hasarlı binalara kesinlikle girilmemeli.

05.57 Diyarbakır'dan ilk görüntüler ortaya çıktı. Yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmaları başlatıldı.

05:50 TRT Haber’e konuşan Adana Valisi Süleyman Elban, Çukurova ilçesinde bir binanın tamamen yıkıldığını, AFAD ekiplerinin bu binaya sevk edildiğini söyledi.

05:47 Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, kentte 34 binanın yıkıldığını, beş kişinin hayatını kaybettiğini, kurtarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

05:45 Kayseri’de valilik herhangi bir can ve mal kaybı bildirilmediğini kaydetti.

05:44 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: İlgili tüm birimlerimiz AFAD koordinasyonunda teyakkuz halindedir

05:39 AFAD Genel Merkezi’nde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:

* Yıkım ve can kaybı bilgisi konusunda şu anlık bir şey söyleyemeyiz. Açıklamalara devam edeceğiz.

* Bütün ekiplerimiz teyakkuz halinde. Dördüncü seviye alarm ortaya koyduk. Bu, uluslararası yardımı da içeren bir alarmdır.

05:33 Yerbilimci Naci Görür: “Arkadaşlar, deprem bölgesinde iseniz evi terk edin. Artçı depremler büyük olacaktır, hasarlı evleriniz yıkılabilir. Geçmiş olsun. Ölenlere Allahtan rahmet, yaralılara şifa dilerim.”

05:31 NTV yayınında konuşan CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç: “Yardım telefonları geliyor. Çok ciddi yıkım bilgileri geliyor. Pazarcık ilçe başkanımız ‘Çevremizdeki bütün binalarda yıkım var’ dedi.”

05:31 Depreme dair hükümetten ilk açıklama İletişim Başkanlığı’ndan geldi: “Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve birçok ilde hissedilen deprem sonrası devletimizin tüm kurumları ivedilikle çalışmalarını yürütmektedir.”

05:28 Kandilli Rasathanesi’nin aktardığına göre saat 05.06’da Malatya Erkenek-Doğanşehir’de 4.8 büyüklüğünde artçı deprem meydana geldi.

05:26 AFAD: Saat 04.36’da merkez üssü Gaziantep’in İslahiye ilçesinde 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

05:24 Depremin üzerinden bir saatten fazla süre geçmesine rağmen AFAD’dan deprem verileri hariç herhangi bir açıklama gelmedi.

05:21 Malatya’da yıkılan binalar sosyal medyada paylaşıldı.

05:16 Kandilli Rasathanesi, Maraş'ın Pazarcık ilçesinde 4,7 büyüklüğünde bir artçı deprem meydana geldiğini kaydetti.

05.06 Diyarbakır'da yıkılan binalar olduğu bildirildi.

04.42 Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Twitter’dan yıkılan binalar olduğunu bildirdi: “Deprem oldu lütfen güvenli yerlere geçelim. Maalesef yıkılan binalarımız var. Rabbim korusun.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar