Cemevinin elektriği 'yanlışlıkla' mühürlendi

Cemevinin elektriği 'yanlışlıkla' mühürlendi
Yayınlanma:
A+ A-
'Yapılanlar Alevi inancına bir saldırıdır.'

Köşk Cemevi ve Kültür Merkezi’nin elektriğinin "dosya yenilenmeli" gerekçesiyle mühürlenmesi tepkilere neden oldu. Kısa süre sonra mühür sökülürken, belediye başkanı uygulamayı "yanlışlık olmuş" diyerek savundu.
 
Aydın’ın Köşk ilçesinde bulunan Köşk Cemevi ve Kültür Merkezi’nin elektriği, borcu olmamasına rağmen Aydın Denizli Muğla Elektrik Dağıtım Şirketi (AYDEM) tarafından "dosya yenilenmeli" gerekçesiyle mühürlendi.  Elektrik sayacının mühürlendiği haberini alan Aleviler, uygulamayı protesto etmek amacıyla cemevi önünde bir araya geldi.  Yapılanı Alevi inancına saygısızlık olarak değerlendiren Alevi yurttaşlar, mührün bir an önce sökülmesini istedi. Tepkinin büyümesi üzerine, yetkililer elektrik sayacındaki mührü tekrar söktü.
 
Bir süre sonra protesto yerine Köşk İlçe Emniyet Müdürü ile AKP Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler geldi. Burada bir konuşma yapan Güler, kendisine oy veren vermeyen herkese hizmet etmek için çalıştığını savundu. Yaşanan bir takım sorunların yanlış anlaşıldığını dile getiren Güler, cemevinin elektriğinin yanlışlıkla mühürlendiğini söyledi. "Yanlış yapmışlar, hatadır olabilir" diyen Güler’e Alevi yurttaşlar ise, "Neden yanlışlıkla bir caminin elektriği mühürlenmiyor? Yapılanlar Alevi inancına bir saldırıdır. AYDEM’in arkasında kimler var açığa çıkarılmasını istiyoruz" şeklinde tepki gösterdi.   
 
‘ALEVİ İNANCINA SAYGISIZLIKTIR’
 
Köşk Cemevi ve Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Hikmet Şahin de, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "İlgili kurumu aradık ‘borcunuz yok ama dosyayı yenilemeniz gerekir' denildi. Böyle olsa bile cemevinin bilgilendirilmesi, haber verilmesi gerekir. ‘Yanlış uygulama olmuş’ sözünü kabul etmiyoruz. Bilinçli bir gerginlik yaratmanın anlamı yok. Bu halkın değerlerine saygısızlıktır. Özür dilenmesi gerekir." (Mezopotamya Ajansı)