Cezaevinde işkence gördüğüne dair mektuplar yazan Bozan'ın ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı

Cezaevinde işkence gördüğüne dair mektuplar yazan Bozan'ın ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Eylül 2022 04:00
A+ A-
Cezaevinde işkence gördüğüne dair mektuplar yazan Mehmet Bozan'ın vefatıyla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Keskin Cezaevi'nde hükümlü olarak bulunan ve tedavi için sevk edildiği Ankara'da Sincan Cezaevi'nde vefat eden Mehmet Bozan'ın ölümüyle ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre; Tüberküloz hastası olan Bozan'ın görevliler tarafından darp edildiği ve işkence gördüğü iddiasıyla ilgili daha önce soruşturma açıldığı aktarılan açıklamada, "Mehmet Bozan'ın ceza infaz kurumu görevlileri tarafından darp edildiğine, kendisine hakaret ve tehdit edildiğine, dilekçelerinin işleme konulmadığına, sağlık sorunlarının çözülmediğine ilişkin dilekçelerine istinaden yapılan adli soruşturmalar neticesinde kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği görülmektedir. Hükümlünün yaptığı başvuruların incelenmediği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

Bozan'ın 8 Ağustos'ta rahatsızlandığı ve hastaneye kaldırıldığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Öte yandan; adı geçenin 08.08.2022 tarihinde öğlen saatlerinde acil durum butonuna basması üzerine odasına gidildiği, odada kalmakta olan hükümlünün rahatsızlandığının anlaşıldığı, derhal kurum doktoru tarafından müdahale edildiği, ivedilikle 112 Acil Servisin çağrıldığı, sağlık ekiplerinin tüm müdahalelerine rağmen hükümlünün hayatını kaybettiği anlaşılmıştır. Hükümlünün vefatına ilişkin adli ve idari soruşturma derhal başlatılmıştır."

Öne Çıkanlar