CHP: Kronik yetersiz beslenme yaşayan çocuk sayısı ise 3 milyon

CHP: Kronik yetersiz beslenme yaşayan çocuk sayısı ise 3 milyon
Yayınlanma:
A+ A-
CHP'nin Ulusal Çocuk Politikaları Çalıştayı’nın sonuç metni yayımlandı: “Kronik yetersiz beslenme yaşayan çocuk sayısı 3 milyon. Dezavantajlı mahallelerde tüm çocukların okullarında ücretsiz kahvaltı ve öğle yemeği yiyebilmeleri sağlanacak."

Artı Gerçek - CHP'nin Çocuk Hakları Haftası’nda düzenlediği ‘Ulusal Çocuk Politikaları Çalıştayı’nın sonuç metninde çocukların hakları, çocuk yoksulluğu, çocuk adalet sistemi ve politikaları öne çıktı.

Metinde Türkiye’de çocukların büyük oranda yoksulluk yaşadığı, çocuk hakları konusunda yeterince hızlı hareket edilmediği vurgulanırken, CHP’nin Aile Destek Sigortası’nda çocuklar için planlanan çalışmalara dikkat çekildi.

‘ÇOCUKLARIN YÜZDE 32’Sİ YOKSUL VE YOKSUN’

CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, CHP’nin çocuk politikalarında çocukların güçlenmesi, hayata etkin ve adil katılımı ilkeleri üzerinden şekillendirilmesi gerektiğine inandıklarını ifade etti. Tüm çocuklar için sorun olabilecek alanları tespit ederek yaşanan sorunları önleyici sosyal politikalar geliştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Taşkın, şunları kaydetti:

“Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın açık ara en başarısız olduğu alanın çocuklar olduğunu da vurgulamalıyız. TÜİK verilerine göre, 22 milyon 738 bin 300 çocuğun 7,5 milyona yakını yani, yüzde 32’si yoksulluktan ve yoksunluktan mustarip. Aile Destek Sigortası kapsamındaki ailelerin çocuklarının tüm eğitim masrafları karşılanarak eğitimde fırsat eşitliği sağlanacak.”

'KREŞLER ÜCRETSİZ OLACAK'

Birleşmiş Milletler ’in haziran ayında güncellediği ‘Dünya Yoksulluk Haritası’na bakıldığında, Türkiye’de beş yaş altı çocukların yüzde 17’si, yani yaklaşık 1 milyon çocuğun akut yetersiz beslenme yaşadığını söyleyen Taşkın, Aile Destek Sigortası kapsamında hayata geçirmeyi planladıkları çalışmalardan şöyle bahsetti:

“Kronik yetersiz beslenme yaşayan çocuk sayısı ise 3 milyon. Sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı mahallelerde tüm çocukların okullarında ücretsiz kahvaltı ve öğle yemeği yiyebilmeleri sağlanacak. ADS kapsamındaki ailelerin çocukları için kreşler ücretsiz olacak. Kreş hakkının evrensel bir hak olduğunu da savunuyoruz. Somut önerilerimizin sadece bir bölümünü paylaşmakla yetindik. Çalıştayımızda çocuk konusunu bütüncül, sürdürülebilir ve kapsamlı politikaları oluşturmak amacıyla bilimsel olarak tüm tarafların katılımı ile değerlendirdik. Çocuklarımızın BM Çocuk Hakları Sözleşmesi temeli ile iyilik hallerini sağlamaya kararlıyız.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar